A A+ A++

Malowniczo prezentują się kwietne łąki, które powstały wzdłuż wybudowanej niespełna rok temu trasy tramwajowej na północ Torunia. Pomimo suszy pozostała roślinność w obrębie największej komunikacyjnej inwestycji miasta ostatnich lat radzi sobie dobrze.

Przypomnijmy, że najnowszą toruńską trasę tramwajową, przebiegająca z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego aż do nowej pętli przy ul. Heweliusza, oddano do użytku na początku września 2023 r. Dzięki jej wybudowaniu długość torów tramwajowych w Toruniu wzrosła o ok. 25 %, a torunianie zyskali dwie nowe linie tramwajowe: nr 3 na trasie Motoarena – Heweliusza i nr 6 – na trasie Olimpijska – Heweliusza. Uruchomienie nowego odcinka wzbogaciło ofertę przewozową na pozostałych trasach, m.in. na trasie z wschód – zachód, umożliwiając dogodny dojazd mieszkańcom do centrum miasta, jak i na północ. Daje to pasażerom możliwość wygodnych połączeń. Linia nr 3 to dystans 10,5 km, a linia nr 6 – najdłuższa w mieście – liczy 13,75 km.

Linia z centrum do pętli Heweliusza liczy prawie 13 tysięcy metrów toru pojedynczego nowego torowiska, z czego ok 5,2 tysiąca wybudowano w technologii zielonej. Jest to istotny element przestrzeni miejskiej, który wpływa na poprawę jakości środowiska naturalnego. Dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji i nawierzchni roślinnej zielone torowisko nie tylko ogranicza drgania i hałas oraz absorbuje pyły z ulicznego powietrza, ale także zatrzymuje wilgoć. Dzięki temu efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła jest minimalizowany.

Zielone torowiska na trasie wiodącej na północ miasta powstały wszędzie tam, gdzie było to możliwe. Z powodów technicznych i bezpieczeństwa nie może ich być na rozjazdach, przejazdach drogowo-torowych i w miejscach przystanków. Są porośnięte rozchodnikiem – rośliną ciepłolubną i odporną na suszę, różnorodną pod względem kolorystycznym, zwłaszcza w okresie kwitnienia.

Wzdłuż trasy powstało 27 nowych przystanków, w tym 14 „zielonych”. Zieleń pełni tu nie tylko funkcję estetyczną, ale daje ochronę przed promieniami słonecznymi, pochłania zanieczyszczenia powietrza generowane przez ruch drogowy i zwiększa retencję.

W rejonie inwestycji nie brakuje także nowych drzew, krzewów, traw i innych bylin, które tworzą malownicze skwerki, np. na skrzyżowaniu Szosy Chełmińskiej z Trasą Prezydenta Raczkiewicza, na rondzie Czadcy, przy Cinema City, przy al. 700-lecia Torunia, na skrzyżowaniu Polnej i Ugorów czy wzdłuż ul. Watzenrodego. Z kolei wzdłuż ul. Watzenrodego i Polnej powstały kwietne łąki, które o tej porze roku pełne są maków, chabrów i innych polnych kwiatów.

Zdj. MZK w Toruniu Sp. z o.o.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGosię męczyły bóle głowy, luki w pamięci. Aż dostała diagnozę
Następny artykułPrezydent mocno odpowiada Tuskowi ws. prok. Janeczka. “Szukanie kozła ofiarnego”