A A+ A++

Kowal bezskrzydły wyglądem przypominać może niewielkiego czerwonego żuczka. Już wkrótce, gdy nadejdą słoneczne dni, coraz częściej będziemy mogli spotkać go na pniach drzew i ogrodach. Dajmy im żyć w spokoju, ponieważ nie są niebezpieczne, a wręcz przeciwnie. 

Zobacz wideo
Jak pozbyć się mrówek? Do tajnej mikstury potrzebujesz pieprzu

Kowale bezskrzydłe wrócą już niedługo. Dlaczego nazywane są tramwajarzami? 

Społeczny Komitet Ochrony Julianowa zapowiedział na Facebooku, że kowale bezskrzydłe pojawiły się już w Parku Julianowskim i już wkrótce zaczną pojawiać się m.in. w lasach i ogrodach w całej Polsce. 

Pamiętajcie, nie niszczymy ich siedlisk, nie mordujmy ich. To bardzo pożyteczne stworzonka 

– czytamy na Facebooku. 

“Pożyteczne tramwajarze”, jak nazywa je Społeczny Komitet Ochrony Julianowa, żywią się opadłymi nasionami – głównie lipy, owocami, a także sokami martwych owadów, chorych gąsienic, dżdżownic, ślimaków. Ale skąd taka osobliwa nazwa? Odpowiedź jest bardzo prosta. Podczas sezonu godowego, kowale bezskrzydłe łączą się ze sobą, tworząc “wagoniki”. Ich kopulacja trwa od 12 godzin do nawet siedmiu dni.  

Kowale bezskrzydłe są bardzo pożyteczne. A przede wszystkim nieszkodliwe dla człowieka 

Nie warto bać się kowali bezskrzydłych. Zjadając resztki owadów, oczyszczają środowisko. Oczyszczają też ziemię z opadłych orzeszków lipowych. W naturalny sposób pomagają też człowiekowi w walce z komarami, zjadając je. Na szczęście ich pożywieniem nie są plony. Nie kąsają też człowieka. Pozwólmy więc im żyć – nie krzywdźmy ich i nie depczmy, bo potrzebujemy ich bardziej, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać.  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWielka awaria McDonald’s na całym świecie! Wiele restauracji zostało zamkniętych
Następny artykułPodsumowanie kadencji 2019-2023