Tydzień temu w niedzielę 12 maja, turyści, którzy wybrali się rankiem na spacer brzegiem morza po wschodniej części plaży w Ustce, byli świadkami niecodziennego i szokującego widoku. Morze wyrzuciło na brzeg ciało młodej foki szarej. Dramaturgii dodaje fakt, że nieznane są przyczyny śmierci ssaka – Stacja Morska w Helu nie wydała pozwolenia na przeprowadzenie sekcji zwłok.
Co się stało z młodą foką wyrzuconą na brzeg w Ustce?
Zwłoki foki zostały znalezione tuż przy granicy ze wsią Przewłoka. Paweł Żmuda, lokalny lider błękitnego patrolu WWF stwierdził, że była to młoda foka szara – roczniak albo tegoroczna. Zwykle powodem śmierci tych ssaków jest zaplątanie się w sieci lub fale akustyczne wywołane wybuchami i ćwiczeniami na pobliskim poligonie. Stacja Morska w Helu nie zgodziła na dokładne zrobienie sekcji zwłok i sprawdzenie co było przyczyną zgonu zwierzęcia. Fokę zabrano do utylizacji.
Foki wyglądają niewinnie, ale nie należy się do nich zbliżać
To nie jedyny osobnik, jakiego można obserwować na plaży w Ustce. Od jakiegoś czasu na plaży regularnie pojawia się dorosły samiec, Żmuda dodaje, że jest to bardzo słaby i wymęczony. Nie jest w stanie na razie wyjaśnić czy jest to chwilowe wyczerpanie czy może jego ostatnie chwile życia. WWF podkreśla jednak, że podchodzenie do tych ssaków jest bardzo niebezpieczne. Foki wyglądają niewinnie, ale to wciąż drapieżniki, które potrafią boleśnie ugryźć. Są również nosicielami wielu chorób. Eksperci przypominają i alarmują jednocześnie, jeśli zobaczysz fokę na plaży będąc na spacerze z psem – pies musi być bezwzględnie na smyczy.
Co robić, gdy zauważysz fokę na plaży?
Zostawienie foki w spokoju to najlepsze co możesz zrobić, mówią eksperci z WWF. Jeśli coś widok foki cię niepokoi lub masz wrażenie, że dzieje się coś złego, możesz skontaktować się z Błękitnym Patrolem WWF tel. 795 536 009 lub ze Stacją Morską tel. 601 889 940.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS