Wczoraj, 18 października (18:46)
Liczba wypadków w Tatrach rośnie proporcjonalnie do popularności wędrówek w polskich górach. Ostatnie dziewięć dni przyniosło wiadomość aż o dziewięciu śmiertelnych wypadkach. Jak przekazuje TOPR, za większością z tych tragedii kryje się nieodpowiednie przygotowanie. Sprawdzamy więc, jakie są błędy turystów w Tatrach.
Polskie góry zimą są śmiertelnie niebezpieczne. Choć w dolinach trwa babie lato, to wysoko w górach panują bardzo trudne warunki.
Ratownicy TOPR interweniują po kilka razy dziennie. Najczęściej do upadków z dużej wysokości. Powyżej 1700 m n.p.m. zalegają płaty śniegu, które są zmrożone i twarde, a w wielu miejscach występują oblodzenia. Utrzymują się przez cały dzień, szczególnie na zacienionych, północnych stokach.
W Tatrach trwa czarna seria wypadków. W ciągu dziewięciu dni zginęło aż dziewięć ofiar. Pięć osób straciło życie po polskiej stronie granicy, a cztery po słowackiej. Ratownicy często niewiele mogą zrobić i pozostaje im smutny obowiązek transportu zwłok turystów.
Tylko od soboty 15 października TOPR udzielił pomocy 10 osobom. W rejonie Zawratu ratownicy przy pomocy lin opuścili w bezpieczne miejsce, a następnie pieszo sprowadzili pięcioosobową grupę turystów. Ta utknęła w okolicy szlaku w stromym śnieżno-skalnym terenie.
Wszystkie ostatnie wypadki – te śmiertelne oraz te, które zakończyły się pomocą ratowników TOPR – łączy upadek po poślizgnięciu się. To z kolei wynikało najczęściej z braku przygotowania. W wyższe partie Tatr niezbędne są raki. Odpowiednio używane zapewniają przyczepność na zamarzniętym śniegu i umożliwiają schodzenie po oblodzonych i stromych stokach.
CZYTAJ TAKŻE: Tatry: Niedźwiedź z wizytą w schronisku. Nagrali to turyści
Warto również pamiętać, że pod śniegiem często kryje się pułapka w postaci lodu. Stąd apel o ubieranie raków, a w niższych partiach raczków na buty.
W obecnych warunkach w wysokich Tatrach niezbędne jest również umiejętne posługiwanie się czekanem. Ostatnie akcje TOPR to seria pomocy osobom, które w góry wychodziły również bez kasku.
Nie ulega wątpliwości, że Tatry stały się modne. Internet zalewa fala zdjęć i relacji … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS