A A+ A++

Obozy dla uchodźców we wschodnim Czadzie są przeludnione, zaczyna brakować funduszy pomocowych, narasta kryzys humanitarny spowodowany wojną domową w Sudanie. Te alarmujące dane podaje Światowy Program Żywnościowy ONZ.

Jeszcze w tym miesiącu ponad milionowi osób, w tym uchodźcom którzy uciekli do Czadu z Sudanu, grozi utrata dostępu do pomocy, jeśli nie zostanie zgromadzonych więcej środków na ten cel.

W targanym wojną Sudanie, zginęło już ponad 5000 osób, a ponad 5 milionów zostało zmuszonych do opuszczenia domów. W Czadzie liczba uchodźców jest najwyższa od prawie dwóch dekad, a skutki sudańskiego konfliktu mogą się przerodzić w najgorszy kryzys głodowy na świecie.

Obecnie już jedna trzecia z 18 milionów mieszkańców Sudanu boryka się z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego. Tragiczna sytuacja jest też w obozach dla uchodźców we wschodnim Czadzie, gdzie brak dostępu do wody pitnej i urządzeń sanitarnych jest przyczyną rozprzestrzeniania się licznych chorób.

Wg organizacji Lekarze bez Granic, w obozach dla odnotowano prawie tysiąc przypadków wirusowego zapalenia wątroby typu E, oraz kilka zgonów ciężarnych kobiet.


MSF Eastern Africa



Hepatitis E spreading in refugee camps in Eastern Chad

Organizacja alarmuje, iż „bez szybkich działań na rzecz poprawy infrastruktury sanitarnej i zwiększenia dostępu do czystej wody istnieje ryzyko wzrostu liczby chorób, którym można zapobiegać oraz niepotrzebnej utraty życia”.

W obozie Metche, gdzie znajduje się około 40 tys. uchodźców, jest pilna potrzeba dostępu do wody, żywności, dachu na głową i podstawowych urządzeń sanitarnych.

Wobec obecnej sytuacji, istnieją obawy, iż pogłębiający się kryzys humanitarny, doprowadzi do wybuchu napięć politycznych w Czadzie.

W lutym w stolicy zginął lider opozycji Yaya Dillo, kuzyn obecnego tymczasowego prezydenta i zarazem kandydat w zaplanowanych na maj wyborach prezydenckich.

Tymczasowy prezydent Czadu, Mahamat Deby Itno, objął władzę po tym, jak jego ojciec, który rządził krajem przez ponad trzy dekady, zginął w walce z rebeliantami w 2021 r.

W zeszłym roku rząd Czadu ogłosił przedłużenie 18-miesięcznego okresu przejściowego o kolejne dwa lata, co doprowadziło do ogólnokrajowych protestów.

«« | « |


1

| » | »»

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHanna Banaszak rozpoczyna cykl Bardzo Kulturalnie w kościele ewangelicko-augsburskim 4 maja
Następny artykułTurniej szachowy na rondzie. Propozycja partnerstwa z Paryżem [FOTO]