A A+ A++

Wbrew obiegowej opinii jajko zawierające aż dwa żółtka to wcale nie efekt modyfikacji genetycznych, ale też nie skutek demonizowanego od lat faszerowania kur antybiotykami.

To ostatnie przekonanie, budzące w konsumentach grozę, nie ma żadnego potwierdzenia w faktach. Antybiotyki dostają zwierzęta chore, a w przypadku kur niosek po zakończeniu antybiotykoterapii ptaki poddawane są okresowi karencji.

Skąd więc dwa żółtka? To skutek przemian hormonalnych w organizmie ptaka, wpływających na jego układ rozrodczy. Stąd takie podwójne, a nawet potrójne żółtka, zdarzają się młodym nioskom, u progu dojrzałości, oraz tym, które niebawem utracą już możliwość znoszenia jaj.

Co to oznacza dla konsumenta? Podwójną radość – w końcu żółtko to najcenniejsze, co w jajku się znajduje, a w dodatku bogactwo smaku.

Żółtka to źródło białka i dobrych tłuszczy o właściwych proporcjach, co jest niezmiernie istotne dla naszego układu krążenia. Żółtka zawierają także karotenoidy, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania zmysłu wzroku. Regularne jedzenie jaj, z akcentem właśnie na żółtka, pomaga utrzymać w ryzach cholesterol, a także prawidłowe ciśnienie krwi.

Co ciekawe, Amerykanie próbowali modyfikacji genetycznych, służących zwiększeniu liczby żółtek w jajku, jak się jednak okazało – jest to niemożliwe.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCharakterystyka rynku pracy w Olsztynie
Następny artykułPolicjant wracając po służbie zatrzymał nietrzeźwego kierowcę