A A+ A++

W pobliżu wulkanu Fuji znany duński architekt zaprojektował dla Toyoty futurystyczne miasto przesiąknięte nowoczesną technologią, którą jednocześnie mieszkańcy będą mogli testować. Pierwsze budynki staną jeszcze w tym roku.

Marki samochodowe, zwłaszcza te bardziej luksusowe, już kilka lat temu wyszły z salonów, garaży i zainteresowały się inwestycją w nowoczesną architekturę. W 2023 roku mogliśmy poznać projekty m.in. Bugatti Residences (również realizowane przez BinGhatti w Dubaju), czy Bentley Residences w Miami Beach na Florydzie. W obu przypadkach samochody będą miały swoje windy, które pozwolą dojechać pod same drzwi apartamentu. 

Z kolei Aston Martin i Lamborghini postawiły na nieco mniejsze nieruchomości. Udana realizacja 40 wilii sprzedanych jeszcze przed ich wybudowaniem zachęciła włoskiego producenta do realizacji nowego projektu o nazwie Tierra Viva. To 53 ekskluzywne wille położone na stokach andaluzyjskich wzgórz w pobliżu wioski Behanavís, niedaleko Marbelli w Hiszpanii. Miejsce od dawna jest jednym z ulubionych miejsc odpoczynku sławnych i bogatych. Aston Martin ma już jeden wieżowiec na swoim koncie, w Miami w USA. W Japonii ma powstać od podstaw dom dla lokalnego entuzjasty tych samochodów.

Do gry weszła także Toyota i to wydaję się, od razu z przytupem, bo planuje wybudować nie jeden budynek, a całe eksperymentalne miasto Woven City.

Toyota jest japońskim koncernem motoryzacyjnym działającym już niemal 90 lat. Nie powinno więc dziwić, że realizacja eksperymentalnego miasta będzie miała miejsce w Kraju Kwitnącej Wiśni. Woven City stanie w pobliżu góry Fuji. Sam projekt Toyota zaprezentowała już w styczniu 2020 roku na targach CES w Las Vegas. Po ukończeniu zamieszkają tu zarówno zwykli mieszkańcy, jak i naukowcy, którzy będą testować nowe technologie. Obecnie rozpoczął się kolejny etap realizacji planu – tworzenie zarządzanego cyfrowo miejskiego ekosystemu integrującego ludzi, przyrodę i cyfrowe technologie.

Eksperymentalne miasto Woven City. Co tam będzie?

Według azjatyckiego producenta samochodów Woven City nie będzie wielką makietą czy zamkniętym ośrodkiem testowym. Będzie to w pełni funkcjonalne miasto zamieszkiwane przez pracowników Toyoty, naukowców i wszystkich osób, którzy będą chcieli się tam przeprowadzić. Swoim codziennym funkcjonowaniem sprawdzą w praktyce działanie ośrodka jako w pełni zintegrowanego ekosystemu, ułatwiającego życie dzięki integracji technologii cyfrowych, robotyki, inteligentnych domów, bezemisyjnej, automatycznej motoryzacji, odnawialnych źródeł energii, nowatorskiego planowania przestrzeni, systemu operacyjnego miejskiej infrastruktury oraz naturalnych materiałów i zieleni.

Ciekawostka jest to, że układ ulic, chodników i zielonych promenad stworzy oryginalny splot nawiązujący do początków Toyoty, kiedy firma produkowała automatyczne krosna. Miasto powstanie na terenach dawnej fabryki Toyota Motor East Japan, Higashi-Fuji Technical Center w prefekturze Shizuokam, będzie miało powierzchnię 175 akrów. Za projekt odpowiada zanany duński architekt Bjarke Ingels – autor takich projektów, … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWyższe wynagrodzenie dla starosty chojnickiego Marka Szczepańskiego
Następny artykułKibole z maczetami, ustawki w lesie. Polski film podbił świat