A A+ A++

Toyota nie rezygnuje z rozwijania silników spalinowych. Japończycy testują m.in. silnik zasilany wodorem, a ostatnio w testowanym pojeździe wprowadzono pewne zmiany, zwiększając jego zasięg.

Toyota testuje napęd wodorowy w motorsporcie

Toyota, Mazda i Subaru, jakiś czas temu zawarły porozumienie, zgodnie z którym będą pracować nad nową generacją silników spalinowych. Japoński producent planuje, że jednostki te będą zasilane nie tylko benzyną. W planach również są warianty napędzane wodorem.

Toyota pracuje nad wykorzystywaniem wodoru już od lat. Od 2014 roku w ofercie marki znajduje się zasilany ogniwami paliwowymi model Mirai, W pojeździe tym wodór jest paliwem, z którego powstaje prąd zasilający następnie silnik elektryczny napędzający auto. 

Kilka lat później producent rozpoczął program rozwoju silników spalinowych, które mogą być zasilane wodorem bezpośrednio, podobnie jak benzyną. Jego efektem jest Toyota GR Corolla H2, w której od 2021 roku testowane są różnego rodzaju rozwiązania podczas startów w w japońskiej serii wyścigów długodystansowych ENEOS Super Taikyu. Jak tłumaczono, motorsport prowadzi do szybkiego zużywania się części. Dzięki temu można o wiele szybciej zidentyfikować źródła potencjalnych problemów we wprowadzonych rozwiązaniach.

Toyota GR Corolla H2 z nowym zbiornikiem na wodór. Można zatankować więcej

Na tegoroczną edycję wyścigu Fuji 24 Hours przygotowano samochód z dwoma nowymi rozwiązaniami, których celem jest zwiększenie wydajności i trwałości napędu. Pierwszą nowością jest nowy kształt zbiornika – teraz jest owalny (wcześniej stosowany był cylindryczny). Dzięki takiemu rozwiązaniu zbiornik może pomieścić więcej wodoru, jednocześnie zajmując tyle miejsca, co wcześniej. W efekcie pojemność wzrosła ze 150 l do 220 l. Teraz w zbiorniku mieści się 15 kg ciekłego wodoru zamiast dotychczasowych 10 kg.

Toyota zwraca również uwagę, że początkowo samochód zasilany był wodorem w stanie gazowym, ale w maju 2023 roku zadebiutowała wersja wykorzystująca wodór ciekły. To zaś przyczyniło się do ułatwienia tankowania. Zmiana kształtu zbiornika paliwa była możliwa właśnie dzięki przejściu na ciekły stan skupienia. 

Cylindryczne zbiorniki stosowane są do magazynowania sprężonego wodoru, by wysokie ciśnienie rozkładało się równomiernie. Z racji, że ciekły wodór ma niższe ciśnienie niż gazowy, pozwala to na stosowanie zbiorników o innych kształtach. Toyota zwraca uwagę, że dzięki wprowadzonym rozwiązaniem udało się znacząco zwiększyć zasięg auta na jednym tankowaniu. W 2022 roku, kiedy zasilano je jeszcze wodorem w stanie gazowym, wynosił on 54 km. W kolejnym roku, po zmianie stanu skupienia na ciekły, było to już 90 km. W tegorocznej edycji wyścigu Fuji 24 Hours na jednym tankowaniu wodorowa GR Corolla była w stanie przejechać 135 km.

Toyota GR Corolla H2 z nową pompą paliwa

Drugą z nowości, które zastoso … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBaseny dla ochłody w Nadarzynie
Następny artykułAbsurdalne porównanie Polaków z imigrantami. Ostre spięcie w studio