A A+ A++

Okres wakacyjny to czas odpoczynku i mniejszej aktywności stowarzyszeń, z uwagi na liczne wyjazdy i braki w szeregach. Są jednak takie ekipy, które mimo sezonu urlopowego, w miarę możliwości aktywnie angażują się w życie kulturalne i społeczne. Doskonałym tego przykładem jest Towarzystwo Historyczne w Kcyni, którego członkowie, przez cały okres wakacji są widoczni w działaniach i to nie tylko na terenie gminy Kcynia.

– 7 lipca udaliśmy się do miejscowości Ostrowąs, by wziąć udział w IV Festynie Służb Mundurowych wraz z zaprzyjaźnioną Samodzielną Grupą Rekonstrukcji Historycznej Toruń – Podgórz. Licznie przybyłym mieszkańcom gminy Aleksandrów Kujawski i okolic zaprezentowaliśmy obozowisko i umundurowanie z okresu Powstania Wielkopolskiego oraz stanowisko medyczne – informuje Bartosz Szymczak z THK.

Imprezę zorganizował Gminny Ośrodek Kultury w Służewie. Piknik przyciągnął tłumy, był tym samym doskonałą okazją do promocji działań rekonstruktorów, stowarzyszeń oraz wystawców, którzy przybliżali pracę wojska, policji i straży.

W trakcie imprezy można było usiąść za kierownicę wojskowego samochodu, czy wyrzutni, przymierzyć umundurowanie żołnierza i poznać historię militariów. Była to także niezwykła okazja by porozmawiać ze strażakami, czy sprawdzić na jakie zasadzie działają alkogogle.

W festynie obok THK udział wzięli m.in. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu,1 Batalion Logistyczny 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, 82 Batalion Lekkiej Piechoty w Inowrocławiu 8 Kujawsko Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. Elżbiety Zawackiej w Bydgoszczy, 1 Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu, Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy (oddział w Toruniu), Nadleśnictwo Gniewkowo, Lasy Państwowe, Państwowa Straż Łowiecka w Bydgoszczy, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej w Bydgoszczy, Izba Administracji Skarbowej w Bydgoszczy, Komenda Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Bydgoszczy, Wojskowe Centrum Rekrutacji w Toruniu, Zakład Karny we Włocławku, Komenda Powiatowa Policji w Aleksandrowie Kujawskim, Straż Gminna Gminy Aleksandrów Kujawski, Bractwo Rycerskie Chorągiew Zaciężna Ziemi Kujawskiej,  SGRH Toruń-Podgórz, Ochotnicza Straż Pożarna z Ostrowąsa, Słomkowa, Odolionu, ZHP Aleksandrów Kujawski, Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie – Partnerstwo dla Ziemi Kujawskiej,  Koło Gospodyń Wiejskich z Ostrowąsa.

– Kolejnym miejscem, do którego udaliśmy się 1 sierpnia, był Koszalin. Władze miasta zorganizowały obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Inscenizacja odbyła się w pobliżu Zespołu Szkół Nr 1 przy ul. Andersa, pełniącego rolę niemieckiego urzędu, na który powstańcy przypuścili szturm. W inscenizacji wzięło udział wielu rekonstruktorów, w tym Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii “Perun”, które zaprosiło nas do Koszalina. Zaprezentowaliśmy mundur Policji Polskiej Generalnego Gubernatorstwa tzw. granatowej policji, nawiązujący do wydarzeń z okresu okupacji niemieckiej – mówi Szymczak.

Uroczystości w Koszalinie rozpoczęły się o godz. 17 tradycyjnym włączeniem syren, upamiętniających godzinę „W”, czyli czas wybuchu Powstania. Wkrótce po tym na pl. Zwycięstwa przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego przy dźwięku hymnu państwowego wciągnięta na maszt została polska flaga.

Widowiskowa część uroczystości związanych z 80. rocznicą powstania, odbyła się na ul. Andersa w pobliżu budynku Zespołu Szkół nr 1 (popularny w Koszalinie Ekonom). Grupy rekonstrukcyjne przedstawiły życie okupowanej Warszawy, a inscenizacja zakończyła się wybuchem Powstania Warszawskiego i szturmem powstańców na budynek niemieckiego urzędu, na który na czas inscenizacji zamieni się ZS 1.

– Ponad stu rekonstruktorów z kilku państw i kilkanaście zabytkowych pojazdów m.in. z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu wzięło udział w tej wielkiej, plenerowej rekonstrukcji, która pokazała życie w okupowanej stolicy, łapanki, niemiecki terror oraz wybuch i przebieg Powstania Warszawskiego. Szczeciński Oddział IPN był współorganizatorem tego niezwykłego wydarzenia, na które przybyło przeszło dwa tysiące mieszkańców Koszalina i turystów. Przygotowaliśmy także strefę edukacyjną z grami i specjalnymi, okolicznościowymi pamiątkami. Każdy mógł zagrać w „Polskie Państwo Podziemne”. a także w „Godzinę W”. Każdy z uczestników gier edukacyjnych otrzymał pamiątkową torbę z wizerunkiem powstańca warszawskiego a najmłodsi – z symbolem powstańczej „kotwicy” – podaje Instytut Pamięci Narodowej oddział w Szczecinie na swojej oficjalnej stronie.

Kolejną okazją do zaprezentowania Towarzystwa były obchody Święta Wojska Polskiego w Kcyni.

– 15 sierpnia obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego i z tej to okazji członkowie naszego Towarzystwa wystawili wartę w miejscach pamięci narodowej, mieszczących się w obrębie kcyńskiego Rynku. Delegacja Urzędu Miejskiego w Kcyni, złożyła wiązanki kwiatów i znicze pod pomnikiem powstańców wielkopolskich oraz dwiema tablicami upamiętniającymi mieszkańców Kcyni, którzy ponieśli ofiarę życia podczas II Wojny Światowej – informują członkowie THK.

Przed kcyńskimi rekonstruktorami kolejne ważne wydarzenia m.in. 1 września w Krojantach, gdzie po raz kolejny odbędzie się widowisko upamiętniające sławetną szarżę 18 Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami. Towarzystwo Historyczne w Kcyni wystawi tam dioramę w tematyce II wojny światowej.

Raz na siedem lat inscenizacja Szarży pod Krojantami odbywa się dokładnie w rocznicę historycznej potyczki ułanów z 18. Pułku Ułanów Pomorskich z niemieckim najeźdźcą, a więc 1 września. Tak będzie właśnie w tym roku. Co roku uczestniczy w niej ok. 20 tysięcy osób. Warto podkreślić, że to największa impreza organizowana w powiecie chojnickim i jego okolicach. Organizatorzy podali już szczegółowy harmonogram wydarzenia.

W tym roku przypada 85. rocznica boju, jaki stoczyli na polach pod Krojantami kawalerzyści z 18. Pułku Ułanów Pomorskich, wchodzącego w skład Armii „Pomorze”, z żołnierzami niemieckimi, którzy wkroczyli 1 września na terytorium Polski. Była to pierwsza polska szarża kawaleryjska podczas wojny w 1939 roku. Ułani wykonali swoje zadanie – rozpoznali i spowolnili działania wroga, pozwalając m.in. na wycofanie się polskiej piechocie – ale, niestety, zapłacili za to wysoką cenę. Pod Krojantami zginęło ok. 25 żołnierzy, a dwa razy więcej zostało rannych. Jako pierwszy zginął dowódca pułku płk Kazimierz Mastalerz. Kilka dni później pułk przestał istnieć Na pamiątkę tamtych wydarzeń od wielu już lat w pierwszą niedzielę września organizowana jest inscenizacja słynnej szarży.

Uroczystości pod Krojantami rozpoczną się o godz. 11.00 apelem poległych i salwą honorową, a także składaniem wieńców i kwiatów pod pomnikiem 18. Pułku Ułanów Pomorskich przy drodze krajowej 22. O godz. 13.30 rozpocznie się cześć plenerowa. Będą pokaz statyczny sprzętu Wojska Polskiego oraz biwak historyczny „Wojsko Polskie 1914-2024”. A na polu szarży prezentować będą się bryczki, powozy konne i kluby jeździeckie. Na godz. 14.00 zaplanowano pokaz taktyczny kawalerii, na godz. 14.30 prezentację wyszkolenia bojowego zwiadowców 9. Pułku Rozpoznawczego (współcześni Ułani Zaniemeńscy), a o godz. 15.30 będzie okazja podziwiać musztrę szwadronu kawalerii złożoną ze 120 koni. Główna inscenizacja Szarży pod Krojantami rozpocznie się o godz. 16.00 i potrwa ok. 20 minut. W tym roku patronat nad uroczystościami objął ponownie prezydent Andrzej Duda. Organizację Szarży pod Krojantami wsparli m.in. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

Serdecznie zachęcamy mieszańców regionu do odwiedzin Krojant., gdzie prezentować się będzie również kcyńskie Towarzystwo Historyczne.

Przypomnijmy, od 3 lat w siedzibie dawnego, zabytkowego budynku dworca PKP w Kcyni, działa formalnie izba pamięci poświęcona Powstańcom Wielkopolskim oraz żołnierzom Batalionu Obrony Narodowej. Jest to jednocześnie siedziba niezwykle aktywnego i zaangażowanego w życie sektora NGO Towarzystwa Historycznego w Kcyni.

Najprościej ujmując THK jest organizacją skupiającą wyjątkowych ludzi, prawdziwych pasjonatów historii, bez względu na ich wiek. Członkowie stowarzyszenia mimo, iż w większości są osobami czynnymi zawodowo, angażują swój czas wolny, a także niejednokrotnie własne środki finansowe w działania związane z rekonstrukcjami historycznymi, akcjami promującymi postacie historyczne, zwłaszcza lokalnych działaczy i bohaterów, czy też w uświetnianie swoją obecnością imprez i wydarzeń państwowych i okolicznościowych. Współpracują z wieloma grupami rekonstrukcyjnymi z terenu powiatu, jak również sąsiednich województw. Niewątpliwym, spektakularnym sukcesem stały się filmy fabularne, które wyreżyserowali i w których odegrali główne role. Film Hunger for freedom, którego reżyserem jest Stanisław Dąbrowski a współtwórcą scenariusza, operatorem i montażystą Dominik Krzeszewski, prezentowany był szerokiej publiczności m.in. w bydgoskim, szubińskim i nakielskim kinie. Dzieło młodych twórców opowiada historię ucieczki pilotów brytyjskich z obozu jenieckiego Oflag XXI B, funkcjonującego w czasie II wojny światowej w Szubinie.

Nie sposób wymienić wszystkich akcji, w których członkowie towarzystwa brali udział. Jako stowarzyszenie rejestrowe aktywnie pozyskują środki finansowe na coraz to nowe projekty, których w głowach i w planach wciąż wiele.

Na noc muzeów Towarzystwo Historyczne w Kcyni każdego roku przygotowuje inscenizację z udziałem zaprzyjaźnionych grup rekonstruktorów z całej Polski.

Siedziba towarzystwa pozostaje otwarta dla grup zainteresowanych historią oraz dla osób prywatnych.

– Zawsze chętnie przyjmujemy w progach siedziby miłośników historii, ciesząc się z możliwości przybliżenia dziejów miasta osobom niezwiązanym z Kcynią. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych zwiedzeniem Izby Pamięci i zapoznaniem się z historią związaną z rolą Kcyni w Powstaniu Wielkopolskim oraz działalnością Batalionu Obrony Narodowej Kcynia do kontaktu z nami – podkreślają członkowie THK.

Ewa Hałas (zdjęcia THK) 

Ćwierć miliona to za mało – przejęcie kcyńskiego zespołu szkół w zawieszeniu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЯка реакція псевдодрузів Росії на події в Курській області: аналіз політолога
Następny artykułУмер французский актер Ален Делон