Zapowiedź 1. etapu Tour de France 2024. 29 czerwca (sobota): Florencja – Rimini (206 km).
Tour de France po raz pierwszy startuje we Włoszech. Start we Florencji to etap ciekawy dla wielu kolarzy ale układ trasy nie premiuje żadnego konkretnego zawodnika. Kolarze przetną Półwysep Apeniński i z Florencji pojadą do Rimini nad Morzem Adriatyckim. Po drodze czeka siedem podjazdów, wizyta w państwie-mieście San Marino i płaska końcówka.
Trasa
Start Tour de France we Florencji to wizyta w miecie znanym jako perła ery Renesansu, stolica Toskanii. Kolarze wystartują z Parco delle Cascine, wytyczonego w połowie szesnastego wieku przez członków rodziny Medici, którzy rządzili miastem w tym okresie. Start neutralny – odcinek 4500 metrów wzdłuż rzeki Arno – pokaże piękno Florencji, w tym Piazza Duomo, gdzie znajduje się Katedra Santa Maria del Fiore, gotycka budowla zwieńczona kopułą zaprojektowaną w XV wieku przez architekta Filippo Brunelleschiego.
Kolarze będą kierowali się na północny-wschód i opuszczą Toskanię, a wspinaczka na Col de Valico Tre Faggi wprowadzi ich do regionu Emilia-Romania. Podjazd ten, podobnie jak wyrastające kolejno Côte des Forche i Côte de Carnainie, nie jest bardzo stromy, ale sztywne sekcje i długość wspinaczek powinny zniechęcić sprinterów i harcowników potrafiących dobrze jeździć czasówki. Peleton po 120 kilometrach powinien zatem składać się z kolarzy lubiących pagórkowate klasyki, górali i grandtourowców.
Zabawa zacznie się po 129 kilometrach: tu rozpoczyna się 50-kilometrowy odcinek z czterema podjazdami. Wspinaczka na Côte de Barbotto (5,8 km; 7,6%) poprzedza następujące jedna po drugiej Côte de San Leo (4,6 km; 7,7%) i Côte de Montemaggio (4,2 km; 6,6%). Podjazdy są tu krótsze i sztywne: kolarze znajdowali się będą na terenach, gdzie pagórki regionu Emilia-Romania przepływają w stromizny regionu Marche.
Po zdobyciu Côte de Montemaggio peleton wjedzie do San Marino, państwa śródlądowego, enklawy otoczonej ze wszystkich stron włoskimi regionami. San Marino jest jednym z najmniejszych państw świata (jego powierzchnia to zaledwie 62 km kwadratowe, a zamieszkuje je niecałe 34 tysiące ludzi), a peleton Tour de France przetnie całe terytorium, wspinając się po drodze na Côte de San Marino (7,1 km; 4,8%). Wspinaczka ta jest łagodniejsza niż poprzednie, a z jej szczytu pozostanie 26 kilometrów. Górale tu wiele nie nadrobią, faworyci będą raczej chcieli utrzymać się w czołówce.
Dojazd do nadmorskiego kurortu jest płaski i niezbyt wymagający technicznie. O zwycięstwo etapowe nie powinna walczyć duża grupa, dlatego też siedem rond i zakrętów na ostatnich 3 kilometrach nie powinno zrobić różnicy. Finałowa prosta prowadzi wzdłuż Morza Adriatyckiego i liczy około 700 metrów.
Kto wygra pierwszy etap Tour de France?
Pierwszy etap to zawsze niewiadoma: kto przyjechał w formie, komu noga poda już pierwszego dnia, a kto będzie miał problemy na wysokim tempie.
Górski i interwałowy odcinek przed dojazdem do Rimini powinien faworyzować zawodników, którzy przetrzymają ataki na podjazdach i zachowają siły na sprint z okrojonej grupy. W tym gronie, na papierze, powinni być mistrz świata Mathieu van der Poel (Alpecin-Deceuninck), Belg Wout van Aert (Visma | Lease a Bike), Brytyjczyk Tom Pidcock i Michał Kwiatkowski (obaj Ineos Grenadiers), Słoweniec Matej Mohoric (Bahrain Victorious), Belg Maxim van Gils (Lotto Dstny) czy Francuz Kevin Vauquelin (Arkea-B&B Hotels).
W tej rozgrywce mogą liczyć się też Francuz David Gaudu (Groupama-FDJ), Irlandczyk Ben Healy (EF Education-EasyPost) lub świetnie radzący sobie w tym sezonie Hiszpan Oier Lazkano (Movistar Team).
Do walki na finiszu włączy się zapewne Tadej Pogacar (UAE Team Emirates), a zaskoczeniem nie będzie dobry finisz Pello Bilbao (Bahrain Victorious) czy Stephen Williams (Israel-Premier Tech).
Premie górskie:
Col de Valico Tre Faggi (50 km – 156 km przed metą; 12,5 km; 5,1%; kat. 2)
Côte des Forche (79 km – 128 km przed metą; 2,5 km; 6,2%; kat. 3)
Côte de Carnaio (98 km – 108 km przed metą; 10,5 km; 4,6%; kat. 3)
Côte de Barbotto (136 km – 70 km przed metą; 5,8 km; 7,6%; kat. 2)
Côte de San Leo (153 km – 49 km przed metą; 4,6 km; 7,7%; kat. 2)
Côte de Montemaggio (167 km – 39 km przed metą; 4,2 km; 6,6%; kat. 3)
Côte de San Marino (180 km – 26 km przed metą; 7,1 km; 4,8%; kat. 3)
Lotna premia:
Santa Sofia (87 km – 119 km przed metą)
Start honorowy do etapu o godz. 12:00, start ostry – 12:40 po 16,4-kilometrowym odcinku neutralnym. Planowany finisz: 17:34-18:05.
mapki i profile: ASO/Geoatlas
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS