8 października o godzinie 13:00 poznaliśmy laureata Nagrody Nobla z dziedziny literatury. Komitet Noblowski zdecydował, że w tym roku prestiżowy medal z wizerunkiem Alfreda Nobla i nagroda pieniężna w wysokości 9 milionów szwedzkich koron trafi w ręce Louise Glück.
Komitet Noblowski w uzasadnieniu przyznania medalu dla Glück stwierdził, iż otrzymała go ” za niepodrabialny poetycki głos, który w połączeniu z surowym pięknem czyni życie jednostki uniwersalnym“.
Przypomnijmy, że Komitet Noblowski decyduje o zwycięzcy, nie publikując wcześniej nazwisk nominowanych. W tym roku wśród twórców typowanych do nagrody byli m.in. pochodząca z Karaibów Maryse Condé, rosyjska pisarka Ludmiła Ulicka czy Margaret Atwood, której książka “Opowieść podręcznej” stała się kanwą popularnego serialu o tym samym tytule. Nazwisko Glück nie pojawiało się w gronie wymienianych do zwycięstwa twórców. Decyzja Komitetu Noblowskiego jest więc sporym zaskoczeniem.
Amerykańska poetka i eseistka urodziła się w 1943 roku w Nowym Jorku, w rodzinie o żydowsko-węgierskich korzeniach. Opublikowała kilkanaście tomów wierszy. Ostatni z nich zatytułowany “Faithful and Virtuous Night” wydała w 2014 roku. Jej twórczość przyniosła jej wiele prestiżowych nagród m.in. Pulitzera czy National Book Award w dziedzinie poezji. 77-letnia Louise Glück jest obecnie wykładowczynią na Yale University.
[NEWS W TRAKCIE AKTUALIZACJI]
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku poznaliśmy aż dwóch laureatów literackiego Nobla. Jedną z nich była Olga Tokarczuk, którą uhonorowano za rok 2018, ale z powodu skandalu wokół Jean-Claude’a Arnaulta,męża jednej z członkiń Akademii Szwedzkiej, który miał być źródłem przecieków, nagrodę wręczono dopiero w ubiegłym roku.
Olga Tokarczuk odebrała Nobla. Zobacz ten ważny moment
Drugim laureatem, za rok 2019, został austriacki pisarz Peter Handke. Ta decyzja Komitetu wywołała kontrowersje z uwagi na jego wypowiedzi dotyczące wojny w byłej Jugosławii. Handke jednoznacznie opowiadał się po stronie Serbów, zdaniem wielu negując prawdę na temat krwawego konfliktu na Bałkanach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS