A A+ A++

„Emeryt dał nura” – pod takim hasłem MZK w Toruniu pożegna się ze swoim tramwajem.

By podwodne zwiedzanie tramwaju uatrakcyjnić, MZK przygotował naklejki, stanowiące zabawny instruktaż związany z korzystaniem z pojazdu pod wodą. Na przyklejonych do szyb grafikach będzie można przeczytać np. „Nie zabieraj powietrza pasażerom”, „Dla posiadaczy małych płetw – bilet ulgowy”, „Następny przystanek – rafa koralowa”, „W tramwaju maska obowiązkowa”, „Ustąp miejsca starszym nurkom”, „Motorniczy, nie trać ikry!”

Pojazd dołączy do już wcześniej zatopionych sprzętów: 20-metrowego wraku holownika „Czajka”, 13-metrowego betonowego wraku morskiego jachtu „Magda”, drewnianej żaglówki „Statek Miłości” i kilku samochodów.

O toruńskich tramwajach

Dający nura tramwaj to pojazd marki Konstal, typ 805 Na o numerze taborowym 253, wyprodukowany w 1984 r. Tego rodzaju pojazdów we flocie MZK są 43 szt. 18 z nich zostało zmodernizowanych dzięki wsparciu środków z Unii Europejskiej. Na przełomie grudnia 2021 r. i stycznia 2022 r. do naszego miasta dostarczono 5 nowoczesnych swingów z bydgoskiej Pesy. W sumie w taborze znajdują się obecnie 22 swingi – i to one zastępują wysłużone konstale. Swingi są przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, mają niską podłogę wyłożoną wykładziną antypoślizgową, wyposażone są w klimatyzację, monitoring wizyjny, komputer pokładowy i WiFi. Mają też gniazda ładowania USB, biletomaty, zapowiedzi głosowe i wizualne przystanków, system zliczania pasażerów oraz monitory reklamowe. O takich udogodnieniach w starszych tramwajach można było tylko pomarzyć, stąd konieczność stopniowej ich wymiany.

O Centrum Nurkowym Piechcin

Miejsce, w którym znajdzie się toruński tramwaj, to akwen o pow. 5 ha i maks. głębokości 25 m powstały po zalaniu wapiennego wyrobiska. W tym urokliwym kamieniołomie białe wapienne skały kontrastują z czystą wodą. Pod taflą wody można zobaczyć ściany, stojące drzewa, jaskinie i wraki. Amatorom nurkowania towarzyszą często ryby: szczupaki, okonie, liny, karpie, płocie, ukleje oraz raki i ślimaki w otoczeniu podwodnej roślinności.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWulgaryzmy i plucie. Kwiecień: To jest standard opozycji
Następny artykułCzy można palić papierosy na plaży?