Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu został ponownie uhonorowany przez Europejską Organizację Udarową (ESO) oraz Inicjatywę Angels za organizację i prowadzone leczenie udarów mózgu.
Najwyższy status nagrody (Diamond Status) został przyznany na najważniejszej dla ośrodków udarowych, corocznej konferencji, tym razem w szwajcarskiej Bazylei (European Stroke Organisation Conference-ESOC 15-17 Maj 2024) za szczególne osiągnięcia w leczeniu udarów mózgu. Wyniki analizowane są kwartalnie. Specjalistyczny Szpital Miejski spełnił najwyższe wymogi we wszystkich kwartałach 2023 r.
Nagrodę odebrał Koordynator Oddziału Neurologii i Leczenia Udarów dr n. med. Marcin Rogoziewicz.
Przypominamy, że podobną nagrodę toruński szpital otrzymał również na ESOC 2023 w Monachium za leczenie udarów mózgu w całym roku 2022. Szczególnie cieszy więc fakt, że dzięki opracowanej w tutejszym szpitalu tzw. „procedurze udarowej” leczenie udarów mózgu jest cały czas utrzymywane na najwyższym poziomie.
Ponadto Sekcja Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego również uhonorowała SSM za wyniki w leczeniu udarów mózgu na konferencji (1-2 grudnia 2023 r) w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Nagrodę wówczas odebrali Asystenci – Dr M. Marcinowski oraz Dr J. Bohdanowicz.
Prowadzenie leczenia udarów mózgu na najwyższym poziomie jest uwarunkowane szczególnym zaangażowaniem, ciężką pracą oraz profesjonalizmem wielu osób z poszczególnych komórek organizacyjnych szpitala (Oddziału Neurologii i Leczenia Udarów, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Zakładu Radiologii, Laboratorium, O. Rehabilitacji oraz Konsultantów).
Leczenie udarów mózgu jest ściśle monitorowane pod względem merytoryki przez Europejską Organizacje Udarową i Inicjatywę Angels poprzez dedykowane rejestry udarowe (RESQ, SITS). Analizowanych jest wiele parametrów np. liczba wykonanych procedur reperfuzyjnych, czas podania leku trombolitycznego od chwili dotarcia chorego do danego szpitala, sposób diagnostyki, prowadzonego leczenia i rehabilitacji.
Wszyscy powinniśmy sobie zdawać sprawę jak ważne jest natychmiastowe wdrożenie odpowiedniego leczenia specjalistycznego w udarze mózgu. Mówi się, że „czas to mózg”. W chwili obecnej w tutejszym ośrodku liczba wykonywanych procedur trombolizy dożylnej przekracza średnio 40% a czas podania leku trombolitycznego (door to needle- DTN) nie przekracza 25 minut. Te wyniki szeregują Specjalistyczny Szpital Miejski im. M. Kopernika w Toruniu w ścisłej światowej czołówce ośrodków udarowych. Należy zaznaczyć, że tutejszy ośrodek jest jak dotąd jedyny w województwie kujawsko-pomorskim, który spełnia wymagane kryteria nagrody Status Diamond.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS