A A+ A++

Koncert solidarności z Ukrainą, recital, wystawa i koncert orkiestry – to tylko niektóre z wydarzeń, jakie odbędą się w Toruniu w związku z 1. rocznicą wybuchu wojny w Ukrainie – 24 lutego 2023 r.

24 lutego przypada pierwsza rocznica rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Toruń solidaryzuje się z napadniętym narodem, dlatego też Wydział Kultury Urzędu Miasta Torunia i miejskie instytucje kultury przygotowały wydarzenia upamiętniające tę dramatyczną datę.

O godz. 16.30 na Rynku Staromiejskim niepodal pomnika Mikołaja Kopernika odbędzie się plenerowy Koncert solidarności z Ukrainą. Wystąpi ukraińska sopranistka Olena Gaidychuk z towarzyszeniem toruńskich muzyków: Michała Hajduczenia – baryton, kontrabas i Leszka Czenkusza – akordeon. Koncert upamiętni w sposób duchowy rocznicę napaści Rosji na Ukrainę. W programie koncertu zabrzmią m.in. hymny “Boże wielki jedyny” (“Боже беликий єдиний”) oraz “Czerwona kalina” (“Ой у лузі червона калина”), które stały się symbolami niezłomnej obrony niepodległości. Z kolei pieśń “Moja matko, ja wiem” (“Рідна мати моя”) jest sztandarowym przykładem pokrewieństwa kultury polskiej i ukraińskiej. Podczas koncertu pracownicy Toruńskiego Centrum Usług Społecznych będą rozdawali flagi ukraińskie oraz kotyliony w barwach flagi Ukrainy.

Następnie, o godz. 17.00 trębacz Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wykona hymn Ukrainy oraz Rzeczypospolitej Polskiej. Po wykonania hymnu rozpocznie się happening przygotowany przez toruńskie organizacje pozarządowe, mieszkańców i osoby uchodźcze z Ukrainy – rozłożenie wieloformatowej flagi Ukrainy oraz Rzeczypospolitej Polskiej.

O godz. 17.30 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego fortepianowy recital wykona Andrii Dorofeiev. Usłyszymy utwory znanych kompozytorów, m.in. Etiudy op.8 fis-moll, cis-moll, Es-dur Viktora Kosenko, Grande Sonata a-moll Franciszka Schuberta, Etiudę c-moll op. 10 nr 12 nazywaną Rewolucyjną Fryderyka Chopina, a skomponowaną w 1831 roku. Wedle tradycji dzieło powstało, gdy kompozytor dowiedział się o upadku powstania listopadowego – zajęciu Warszawy przez Rosjan. Wstęp bezpłatny. Koncertowi będzie towarzyszyła wystawa „Mój kraj w moim sercu”, na którą będą składały się fotogramy wybrane wspólnie z obywatelami Ukrainy przedstawiające ważne miejsca z ich ojczyzny. Fotogramy będą wystawione na sztalugach. Na każdej będzie umieszczony opis oraz kotylion w barwach Ukrainy. W kolejnych dniach wystawa będzie prezentowana w filiach Centrum Kultury Dwór Artusa.

O godz. 18 00 w Sali Kameralnej CKK Jordanki usłyszymy koncert bluesowy solo Alexandra Dolgova. W programie utwory z dorobku artysty, również napisane podczas trwania wojny. Wstęp bezpłatny.

Natomiast godzinę później w Sali Koncertowej CKK Jordanki zagra Toruńska Orkiestra Symfoniczna, która rozpocznie swój koncert od wykonania hymnu Ukrainy.

Ponadto, 24 lutego na Rynku Staromiejskim zostanie ustawiony kubik Toruń solidarny z Ukrainą. Na ściankach zostaną umieszczone grafiki ze słowami wsparcia dla Ukrainy przygotowane w dwóch wersjach kolorystycznych – flagi Polski oraz flagi Ukrainy – słowa wsparcia zapisane są w języku polskim oraz ukraińskim. W instytucjach kultury zostaną wywieszone flagi Ukrainy. Ponadto budynek CKK Jordanki zostanie podświetlony barwami Ukrainy, a na Hali Arena Toruń zostanie wyświetlony napis Solidarni z Ukrainą.

Ołena Gajdychuk

Andrii Dorofeiev

Michał Hajduczenia

Leszek Czenkusz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStewardesa ujawniła mroczne fakty o toaletach w samolocie. Tych błędów lepiej unikać
Następny artykułKĘTRZYN: Mł. insp. Marcin Piechota uroczyście odszedł na emeryturę