– Żegnamy nestora toruńskiej szkoły konserwacji zabytków oraz człowieka, który przez całe życie ratował toruńskie i polskie dziedzictwo kulturowe. Chronił to, z czego słynie Toruń, i to, co określa dumę wszystkich torunian. Osiągnął w tej mierze poziom mistrzowski. Cząstkę siebie pozostawił już na zawsze w projektach odnowy i adaptacji najcenniejszych zabytków Torunia, choćby Ratusza Staromiejskiego, Kamienicy pod Gwiazdą, kościołów gotyckich z katedrą Świętych Janów na czele – wspominał prof. Jana Tajchmana prezydent Michał Zaleski.
Profesor Jan Tajchman był wybitnym toruńskim architektem i konserwatorem, absolwentem UMK z rocznika 1962, cenionym naukowcem i zasłużonym dziekanem Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Profesorowi także zawdzięczaliśmy współautorstwo wniosku, który pozwolił wpisać 23 lata temu toruńską starówkę na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Kim był prof. Jan Tajchman?
Profesor Jan Tajchman urodził się 21 maja 1929 r. w Krośniewicach. W 1953 r. ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej (gdzie był uczniem profesora Władysława Czarneckiego), a w roku 1962 został absolwentem kierunku konserwatorstwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Siedem lat później ukończył kurs konserwatorski zorganizowany przez Centro Internazionale di Studi per la Conservazione ed il Restauro dei Beni Culturali w Rzymie.
W 1974 r. obronił pracę doktorską na Politechnice Wrocławskiej otrzymując tytuł doktora nauk technicznych. Na tej samej uczelni w 1989 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego. Po studiach w Poznaniu powrócił do Torunia, gdzie pracował jako nauczyciel w Technikum Budowlanym oraz jako projektant dla Biura Projektów Inwestycyjnych Skupu.
W 1960 r. rozpoczął pracę w Oddziale Toruńskim P. P. Pracownie Konserwacji Zabytków, gdzie do 1974 r. pełnił funkcję kierownika Pracowni Projektowej, a w latach 1974–1990 kierownika Zespołu Sprawdzającego. Działalność projektową i konserwatorską umiejętnie godził z pracą dydaktyczno-naukową w Instytucie Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa UMK: w okresie od 1955 do 1966 był zatrudniony jako asystent i starszy asystent, a w latach 1966–1990 jako starszy wykładowca. W 1990 r. objął stanowisko docenta, a następnie awansował na stanowisko profesora nadzwyczajnego. W 1996 r. nadano mu tytuł profesora zwyczajnego. Na UMK wykładał m.in.: Historię technik budowlanych z elementami materiałoznawstwa, Konserwację i restaurację zabytków architektury, Inwentaryzację zabytków architektury. Prowadził seminarium magisterskie poświęcone problematyce historycznej i konserwatorskiej zabytków architektury. Był promotorem ponad 100 prac magisterskich i 3 doktorskich.
W 2005 roku prof. Jan Tajchman obchodził 50-lecie pracy na UMK. Otrzymał wówczas z rak prezydenta Michała Zaleskiego Medal Thorunium – najwyższe odznaczenie przyznawane osobom zasłużonym dla miasta.
Zmarł 29 grudnia 2020 roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS