Prof. UMK dr hab. Michał Białkowski został ustanowiony Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Torunia do spraw Dziedzictwa Kulturowego Torunia.
Powołanie Pełnomocnika Prezydenta Miasta Torunia do spraw Dziedzictwa Kulturowego Torunia miało miejsce 24 czerwca 2024 r. – Wśród zadań powierzonych nowemu Pełnomocnikowi na szczególną uwagę zwraca rekomendowanie składu, przewodniczenie oraz przygotowanie pracy jednego z zespołów strategicznych – Rady Dziedzictwa Kulturowego Torunia – podkreśla prezydent Paweł Gulewski.
Prof. UMK dr hab. Michał Białkowski jest historykiem, politologiem i regionalistą. Jego rodzina związana jest Toruniem od czterech pokoleń. Pracownik Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie UMK. Autor, współautor, redaktor bądź współredaktor 25 książek oraz autor ponad 120 artykułów naukowych. Dał się poznać jako organizator 20 konferencji naukowych, sam uczestniczył w blisko 60 konferencjach i kongresach naukowych w kraju i zagranicą. Inicjator i główny wykonawca merytoryczny wystaw poświęconych wybitnym obywatelom Torunia, prof. Karolowi Górskiemu i Władysławowi Wołoszynowi SJ.
W kręgu zainteresowań naukowych prof. Michała Białkowskiego znajdują się m.in. dzieje Kościoła i papiestwa w XX w., historia episkopatu Polski w XX w., posługa pasterska i nauczanie Karola Wojtyły – Jana Pawła II, życie, działalność i spuścizna kard. Stefana Wyszyńskiego, historia i recepcja Soboru Watykańskiego II, stosunki państwo-Kościół, rola katolików świeckich w przeobrażeniach polityczno-społecznych w Polsce w XX-XXI w., dzieje Towarzystwa Jezusowego. Ważną część jego działalności naukowej i społecznej zajmuje historia regionalna Kujaw, Pomorza i Torunia.
Prof. Michał Białkowski jest laureatem różnych nagród, w tym Nagrody Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii „Edukacja” za rok 2022 za organizację wydarzeń, konferencji, spotkań i wykładów o charakterze edukacyjnym oraz promocję i popularyzację ważnych dla regionu kujawsko-pomorskiego postaci historycznych.
Od 2017 r. pełni funkcję prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu.
Zdjęcie: © UMT 2024, autor: Paula Gałązka, licencja: CC BY-NC 4.0
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS