A A+ A++

fot. Dominik Smolarek | www.dominiksmolarek.pl

Druga odsłona Torowego Pucharu Narodów została przełożona na bliżej nieokreślony termin na prośbę organizatora.

Zmagania odbyć się miały w dniach 3-6 czerwca w kolumbijskiej mieście Cali.

Kolumbia w ostatnich tygodniach przeżywa jednak falę protestów, które rozpoczęły się po zapowiedzi podniesienia podatków przez administrację prezydenta Ivana Duque. Zmiany te miały ratować pogrążoną w kryzysie gospodarkę, silnie dotkniętą przez pandemię Covid-19. Rząd na początku maja wycofał się wprawdzie z tych planów, ale ogólnokrajowe demonstracje nie ustały. Wysłane do opanowania sytuacji oddziały policji i wojska użyły siły, co tylko podsyciło protesty.

Według raportów “Human Rights Watch”, w protestach zginęło 48 osób, inne raporty mówią o blokadach, spalonych posterunkach policji i autobusach. Kolumbijskie ministerstwo obrony narodowej potwierdziło aresztowania około 700 osób. W Cali służby bezpieczeństwa 4 maja miały użyć ostrej amunicji, co, według biura Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. praw człowieka, skończyć miało się ofiarami śmiertelnymi. Miasto położone na zachodzie kraju obecnie mierzy się z brakami w zaopatrzeniu w paliwo i żywność.

Startujący w tym roku cykl Torowego Pucharu Narodów zastępuje organizowany od 1993 roku Torowy Puchar Świata i zwiastuje sporą zmianę w organizacji kolarstwa torowego. Pierwszą jego odsłonę podjąć miała walijska miejscowość Newport, a drugą Hong Kong. Pierwsze zmagania odwołano z powodu ograniczeń wprowadzonych w walce z pandemią koronawirusa na Wyspach Brytyjskich, natomiast druga odbyła się w dniach 13-16 maja, ale w marnej obsadzie.

Zmiany w układzie rywalizacji na welodromach UCI zapowiadała od 2019 roku, czas zmian wyznaczając na sezon 2021. Zamiast organizowanego między październikiem a styczniem cyklu, w skład którego wchodziło od 4 do 6 rozrzuconych po całym świecie imprez, zorganizowane zostaną trzy odsłony Pucharu Narodów. Wyścigi zaplanowane będą między kwietniem a wrześniem, każdy na innym kontynencie, a uczestniczyć w nich będą mogły tylko reprezentacje poszczególnych krajów. Równocześnie UCI przesunie mistrzostwa świata z marca na październik.

Co więcej, w listopadzie 2021 roku po raz pierwszy zorganizowana zostanie Torowa Liga Mistrzów, cykl wyścigów, do których kwalifikowani będą pojedynczy zawodnicy i zawodniczki, wynagradzani równymi nagrodami finansowymi. Impreza zaadaptowana ma zostać na potrzeby promocji kolarstwa torowego w telewizji: UCI pokazać chce sprint indywidualny, keirin, eliminator oraz scratch. Cykl organizowany jest przy wsparciu Eurosportu, a w jego skład wejść ma sześć rund, rozgrywanych między listopadem a lutym. Każda taka impreza potrwać ma około 2 godzin, a formaty rywalizacji zaadaptowane zostaną na potrzeby widowiska.

Jeśli znalazłeś w artykule błąd lub literówkę prosimy, daj nam o tym znać zaznaczając błędny fragment tekstu i używając skrótu klawiszy Ctrl+Enter.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Koń malowany”- wystawa Bożeny Tomczak-Wrony w ROK-u
Następny artykułRusza Eurowizja. Dziś pierwszy półfinał bez Polaków