Torowa Liga Mistrzów ma pierwszych czempionów. Holender Harrie Lavreysen i Niemka Emma Hinze oraz Amerykanin Gavin Hoover i Brytyjka Katie Archibald wygrali zmagania w inauguracyjnej serii wyścigów torowych.

Rywalizacja w cyklu zakończyła się na deskach welodromu Lee Valley Park w Londynie, nieco wcześniej niż przewidywano. W erze pandemii koronawirusa organizatorom udało się rozegrać cztery z pięciu zaplanowanych na zimowy sezon rund.

Triumf Lavreysena i Hinze w klasyfikacji sprinterskiej cyklu, obejmującej sprint indywidualny i keirin, nie jest zaskoczeniem. Holender to aktualny mistrz olimpijski i mistrz świata w sprincie indywidualnym, mistrz świata w keirinie, natomiast Niemka na koncie ma m.in. mistrzostwo świata w keirinie (2020) i sprincie indywidualnym (2020 i 2021).

W klasyfikacji wyścigów wytrzymałościowych, eliminatora i scratcha, niespodzianką nie mogła być dominacja wielokrotnej mistrzyni Europy Katie Archibald. Ciekawą walkę rozegrali za to mężczyźni, a ostatniego dnia zwycięsko z tej batalii wyszedł Amerykanin Gavin Hoover. 24-latek ma wprawdzie na koncie sukcesy w ramach Mistrzostw Panamerykańskich, ale wygrana w Londynie to póki co jego najbardziej znaczący sukces.

W Londynie startowała trójka Polaków: Alan Banaszek, Mateusz Rudyk i Karolina Karasiewicz. Polscy torowcy zmagania kończą na odległych pozycjach, a jedynym przebłyskiem było drugie miejsce Banaszka w eliminatorze rozgrywanym w ramach trzeciej rundy.

Konkurencje sprinterskie

Sprint indywidualny

Harrie Lavreysen po raz czwarty okazał się najlepszym sprinterem cyklu Torowej Ligi Mistrzów. Holender w finale pokonał Niemca Stefana Böttichera.

W półfinale Lavreysen poradził sobie z Nicholasem Paulem z Trinidadu i Tobago i Rayanem Helalem z Francji, a Bötticher ograł Mikhaila Iakovleva z Rosji i Jaira Tjona En Fa z Surinamu.

Mateusz Rudyk w pierwszej rundzie walczył z Helalem i Holendrem Jeffreyem Hooglandem. Polak uległ tylko Francuzowi, co nie pozwoliło mu na awans do kolejnej fazy zmagań.

Niemka Emma Hinze wygrała natomiast rywalizację w gronie kobiet, w finale radząc sobie z Kanadyjką Kelsey Mitchell.

Hinze w półfinale pokonała Olenę Starikową z Ukrainy i Simone Krupeckaite z Litwy. Mitchell w swoim biegu była w stanie sprostać Niemce Lei Friedrich i Francuzce Mathilde Gros.

Keirin

Finał keirinu kobiet należał do Ukrainki Oleny Starikowej, która poradziła sobie z Kanadyjką Kelsey Mitchell i Kolumbijką Marthą Bayoną Pinedą.

Starikowa do finału weszła z drugiego miejsca w biegu w pierwszej rundzie. Tam lepsza okazała się tylko Niemka Emma Hinze.

Wśród mężczyzn triumfował Stefan Bötticher, tym razem przed Lavreysenem i Kevinem Quintero z Kolumbii.

Mateusz Rudyk w pierwszej rundzie swój bieg ukończył na drugim miejscu, tylko za Lavreysenem i w finale zajął 5. miejsce.

Konkurencje wytrzymałościowe

Wyścig eliminacyjny

Brytyjka Katie Archibald ponownie triumfowała przed własną publicznością, w wyścigu eliminacyjnym pokonując kończącą karierę Holenderkę Kirsten Wild. Podium dopełniła Portugalka Maria Martins.

Karolina Karasiewicz została sklasyfikowana na 18. miejscu.

Na deskach welodromu Lee Valley Park w wyścigu eliminacyjnym mężczyzn najlepszy okazał się Iuri Leitao. Portugalczyk pokonał Nowozelandczyka Aarona Gate’a, natomiast dwójka wcześniej wyeliminowała Holendra Roya Eeftinga.

Alan Banaszek zajął 9. miejsce.

Scratch

Wyścig na kreskę w ostatniej rundzie Torowej Ligi Mistrzów padł łupem Japonki Yumi Kajihary, która pokonała Katie Archibald i Kanadyjkę Maggie Coles-Lyster.

Karolina Karasiewicz finiszowała jako 15.

W gronie mężczyzn triumfował Roy Eefting, który na kresce ubiegł Nowozelandczyka Corbina Stronga i Brytyjczyka Williama Tidballa.

Alan Banaszek po kraksie nie ukończył wyścigu.

Klasyfikacja końcowa

W klasyfikacji generalnej konkurencji sprinterskich cyklu pewnie triumfowali Lavreysen oraz Hinze.

Klasyfikacja konkurencji sprinterskich mężczyzn – Torowa Liga Mistrzów 2021 – po 4/4 imprez: