Sebastian Mora i Katie Archibald zdominowali konkurencje wytrzymałościowe w ramach drugiej odsłony Torowej Ligi Mistrzów. W litewskim Poniewieżu Hiszpan i Brytyjka nie mieli sobie równych w scratchu i w wyścigu eliminacyjnym.

Torowa Liga Mistrzów gościła tym razem na Litwie. Welodrom Cido Arena w mieście Poniewież w sobotni wieczór podejmował 72 zawodników i zawodniczek, którzy rywalizowali w czterech konkurencjach: sprincie indywidualnym, keirinie oraz scratchu i wyścigu eliminacyjnym.

Rywalizację sprinterów zdominował Holender Harrie Lavreysen, wśród sprinterek brylowały Niemki Emma Hinze i Lea Sophie Friedrich. W konkurencjach wytrzymałościowych po dwa zwycięstwa zapisali na koncie Hiszpan Sebastian Mora oraz Brytyjka Katie Archibald.

Polskie kolarstwo reprezentowali Karolina Karasiewicz, Alan Banaszek i Mateusz Rudyk. Trójka nie zdołała włączyć się do walki o zwycięstwo.

Konkurencje sprinterskie

Sprint indywidualny

Sprint mężczyzn wygrał Holender Harrie Lavreysen. Mistrz świata i mistrz olimpijskie pokonał w finale Nicholasa Paul z Trynidadu i Tobago.

Lavreysen, który triumfował też w pierwszych zawodach Torowej Ligi Mistrzów na Majorce, w półfinale startował z Kevinem Quintero z Kolumbii i Rosjaninem Denisem Dmitrievem. Paul tymczasem poradził sobie ze Stefanem Bötticherem i drugim Rosjaninem Mikhailem Yakovlevem.

Mateusz Rudyk w pierwszej rundzie sprintu walczył z Lavreysenem i Tajlandczykiem Jaiem Angsuthasawitem i w wyścigu tym zajął trzecie miejsce. To nie pozwoliło mu na awans do dalszej rywalizacji.

Niemka Emma Hinze wygrała za to sprint indywidualny kobiet, w finale pokonując Kanadyjkę Lauriane Genest.

Genest w półfinale wygrała z Meksykanką Yuli Verdugo i Litwinką Simonę Krupeckaite. Hinze poradziła sobie z Ukrainką Oleną Starikovą i Francuzką Mathilde Gros.

Keirin

W zmaganiach mężczyzn najlepszy okazał się również Lavreysen. Holender w finale pokonał swojego rodaka Jeffreya Hooglanda i Niemca Stefana Böttichera.

Cała trójka wygrała swoje szóstkowe biegi w pierwszej rundzie. Mateusz Rudyk w grupie Lavreysena zajął czwarte miejsce i nie awansował do finału.

Lea Friedrich wygrywa keirin - Torowa Liga Mistrzów 2021

W gronie kobiet Niemka Lea Sophie Friedrich minimalnie wyprzedziła swoją rodaczkę Emmę Hinze. Podium dopełniła Kanadyjka Kelsey Mitchell.

Mitchell i Friedrich wygrały swoje szóstkowe biegi w pierwszej rundzie, Hinze awansowała zaś z drugiego miejsca.

Konkurencje wytrzymałościowe

Wyścig eliminacyjny i scratch w Poniewieżu miały dwójkę bohaterów. Oba wyścigi kobiet wygrała Brytyjka Katie Archibald, natomiast wśród mężczyzn dwa razy ręce w geście zwycięstwa unosił Hiszpan Sebastian Mora.

Archibald eliminator skończył przed Norweżką Anitą Yvonną Stenberg i Włoszką Silvią Zanardi. Karolina Karasiewicz sklasyfikowana została na 9. miejscu.

Brytyjka w scratchu nie miała sobie równych, tym razem wygrywając przed Kanadyjką Maggie Coles-Lyster oraz Japonką Yumi Kajiharą. Karolina Karasiewicz zajęła 18. miejsce.

Katie Archibald wygrywa wyścig scratch - Torowa Liga Mistrzów 2021

Mora na ostatniej rundzie eliminatora uporał się z Nowozelandczykiem Aaronem Gatem. Podium dopełnił Australijczyk Kellend O’Brien. Alan Banaszek w gronie 18 kolarzy zajął 14. miejsce.

W scratchu Hiszpan na kresce zameldował się przed Brytyjczykiem Rhysem Brittonem i Amerykaninem Gavinem Hooverem. Alan Banaszek finiszował siódmy.

Torowa Liga Mistrzów po dwóch rundach

Torowa Liga Mistrzów w 2021 roku składa się z pięciu imprez. Po startach na Majorce i w Poniewieżu w konkurencjach sprinterskich prowadzą Emma Hinze i Harie Lavreysen.

Klasyfikacja konkurencji sprinterskich mężczyzn – Torowa Liga Mistrzów 2021 – po 2/5 imprez: