W zeszłym tygodniu ogłoszono, że Grand Prix Rosji od 2023 roku przeniesie się z malowniczego Soczi pod Sankt Petersburg, na nowo powstały obiekt Igora Drive, który zaprojektowany został przez Hermanna Tilke.
Tor ten stanowi cześć kurortu narciarskiego położonego około 50 km na północ od Sankt Petersburga przy granicy z Finlandią.
Tor Igora Drive otworzono w 2019 roku ale póki co ścigały się tam tylko krajowe serie wyścigowe. Zmagania DTM i W Series zostały odwołane przez pandemię Covid-19.
Tor w obecnej formie posiada długość nieco ponad 4 km, co plasuje w górnej części listy najkrótszych obiektów w kalendarzu, ale promotor zapowiada jego wydłużenie do przeszło 5 km.
Zmodernizowany tor ma posiadać wydłużone obie proste oraz specjalnie przygotowaną pętlę w końcówce okrążenia, która będzie charakteryzowała się dużymi zmianami wysokości.
“Planujemy wydłużyć tor” mówił Aleksiej Titow, dyrektor zarządzający promotora GP Rosji, firmy Rosgonki, w wywiadzie dla motorsport.com. “W obecnej konfiguracji tor znajduje się bliżej końca listy pod względem długości jeżeli porównamy go z innymi torami w kalendarzu.”
“Z tego powodu musi zostać wydłużony. Zostanie dodana nieco większa różnica wysokości, niektóre zakręty zostaną pochylone, więc ze sportowego punktu widzenia jest to ekscytująca wizja.”
Oprócz zmiany układu toru, obiekt zostanie również lepiej dostosowany do standardów F1. Większość z obecnego zaplecza nie zostanie jednak zmieniona, a całość zmian była już wcześniej planowana na wypadek gdyby obiekt faktycznie zdołał przyciągnąć do siebie Formułę 1.
“Nie będziemy wszystkiego przebudowywać” mówił Titow. “Jeżeli chodzi o rozmiar, nie różni się on od innych europejskich torów jeżeli mówimy o głównej infrastrukturze, takiej jak główna trybuna, budynek boksów i tego typu rzeczy.”
“Nie będziemy go przebudowywać, ale rozszerzymy niektóre strefy. Nie mamy wystarczającej liczby garaży, więc zwiększymy ich liczbę.”
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS