65 tysięcy kur niosek zostało wybitych na fermie drobiu w Topoli-Osiedlu. Ptaki zostały zagazowane w uszczelnionych kurnikach. Rozpoczął się wywóz martwych kur.
Hodowla w Topoli-Osiedlu w powiecie ostrowskim jest – jak na razie – jedyną, w której pojawiła się ptasia grypa. Nie znaczy to jednak, że wirus nie pojawi się w innych hodowlach, których w Wielkopolsce nie brakuje. Jesteśmy liderem w produkcji drobiu w Polsce. A wirus ptasiej grypy przenosi się stosunkowo łatwo: mogą go przenieść ludzie, zwierzęta, a także sprzęt rolniczy.
Dlatego wywożenie martwych ptaków, które potrwa dwa dni, odbędzie się pod szczególnym nadzorem. Ptaki zostaną załadowane do szczelnych i zabezpieczonych samochodów, będzie im też towarzyszył konwój ze środkami dezynfekcyjnymi na wszelki wypadek. Obecnie fermy strzeże policja, by wykluczyć przeniesienie wirusa poza jej teren. Wirus H5N8 nie jest groźny dla ludzi, ale mogą go oni przenieść na inne hodowle w okolicy.
Martwe kury trafią do zakładu utylizacji w Śmiłowie, gdzie zostaną przerobione na mączkę, a ich hodowca dostanie odszkodowanie. Po dezynfekcji będzie mógł ponownie założyć hodowlę.
Natomiast służby weterynaryjne wszczęły dochodzenie, jak wirus trafił do fermy. Kontrole i dochodzenie są prowadzone w dwóch strefach ochronnych: na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym obejmujących w sumie teren w promieniu 10 km. Znajduje się na nim 31 ferm drobiu…
Wykrycie będzie trudne, bo możliwości jest wiele Wirusa mógł wnieść każdy człowiek, który wszedł do kurnika, mógł też trafić z paszą, przez dzikie ptaki, jeśli kury mogły mieć z nimi kontakt, mógł też przenieść się przez powietrze i to ta ostatnia ewentualność jest najbardziej niepokojąca. Bo tak jak można wyeliminować niewłaściwa paszę czy zaostrzyć reżim sanitarny w kurnikach – tak z powietrzem niewiele da się zrobić.
W piątek powołano sztaby kryzysowe w powiecie ostrowskim i wojewódzki w Poznaniu – jak o tym informowaliśmy – które na bieżąco monitorują sytuację i natychmiast podejmą działania w przypadku kolejnych zagrożeń.
WUW, el
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS