Już w najbliższą niedzielę, 18 sierpnia, mieszkańcy Łódzkiego będą dziękować za tegoroczne plony. Dożynki Województwa Łódzkiego odbędą się w Spale, w której ta tradycja została zapoczątkowana już niemal 100 lat temu.
Niedzielne dożynki bez wątpienia będą największym tegorocznym wydarzeniem w regionie. A to wszystko za sprawą bardzo atrakcyjnego programu, w którym każdy mieszkaniec Łódzkiego znajdzie coś dla siebie. We wtorek, 13 sierpnia, Agnieszka Ryś, wicemarszałek województwa oraz Artur Bagieński, członek zarządu województwa przedstawili 10 powodów, dla których warto w najbliższą niedzielę być w Spale.
Oto one:
Spała
To tu odbyły się pierwsze dożynki ogólnopolskie i teraz znów wracamy do Spały z tym wielkim świętem wszystkich rolników. To urokliwa miejscowość wypoczynkowa nad Pilicą, nieformalna wakacyjna stolica kraju dla polskich głów państwa w międzywojniu. Dziś w Spale, otoczonej wieloma atrakcjami turystycznymi, trenują najlepsi sportowcy w kraju.
Chleb dożynkowy
Tradycyjny, upieczony z tegorocznych zbiorów. Najlepszy na świecie, symbol ciężkiej pracy, ale i dostatku oraz szczęścia. Będziemy się nim dzielić z mieszkańcami Łódzkiego i wystarczy go dla wszystkich.
Msza i korowód dożynkowy
Najważniejsza część uroczystości, gdy rolnicy dziękują Bogu za plony. Do przejścia w korowodzie – barwnym i prezentującym różnorodność kulturową Łódzkiego – zapraszamy wszystkich uczestników święta plonów
Najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najlepsze potrawy
Wieniec dożynkowy to bardzo ważny element naszej tradycji i piękny symbol zakończenia żniw. Podczas dożynek zobaczymy 24 wyjątkowe wieńce, uwite przez KGW i reprezentujące poszczególne gminy województwa. Dla pań z KGW przygotowaliśmy jeszcze jeden konkurs – na najsmaczniejsze potrawy. Tu główna nagroda w każdej z 4 kategorii to 6 tys. zł.
Bezpłatne atrakcje i przekąski dla dzieci
Na najmłodszych będą czekali animatorzy, a także maskotki z bajek, warsztaty artystyczne, dmuchańce oraz pyszne przekąski, m.in. wata cukrowa, popcorn, frytki, owoce w czekoladzie i napoje. Wszystko bezpłatne
Smakołyki od KGW
Tradycyjne smaki Łódzkiego w ciekawej odsłonie, potrawy wytrawne, słodkie, mięsne i wege – to wszystko będzie czekać na stoiskach KGW. Znając nasze gospodynie, stoły będą się uginać od pysznego jedzenia.
Koncerty gwiazd
Tu wystarczą tylko dwa nazwiska: Oskar Cyms i Dawid Kwiatkowski. Obaj artyści to znane przeboje, wyjątkowe widowisko i świetna zabawa.
Bezpłatne powroty z ŁKA
O dojazd na dożynki zadba Łódzka Kolej Aglomeracyjna, która zapewnia 5 par połączeń kolejowych Łódź – Spała – Łódź i Tomaszów Mazowiecki – Spała – Tomaszów Mazowiecki z dogodnymi przesiadkami w Tomaszowie. Wszyscy, którzy do Spały przyjadą pociągiem ŁKA i na stoisku przewoźnika podstemplują bilet (lub uzyskają zaświadczenie dla biletu elektronicznego) wrócą do domów bezpłatnie.
Dodatkowo 18 sierpnia uruchomiony zostanie specjalny pociąg powrotny.
Dożynkowy Jarmark Spalski
Jarmark Spalski do atrakcja turystyczna i święto dla wszystkich miłośników antyków, rękodzieła ludowego czy tradycyjnej żywności. Co roku odbywa się w jedną niedzielę w miesiącu, od kwietnia do października. W sierpniu była to ostatnia niedziela, ale specjalnie dla nas, 18 sierpnia odbędzie się dodatkowa edycja wydarzenia
Strefy wystawców i handlowa
Nie ma dożynek, ani jarmarku, odpustu czy… wczasów nad morzem bez straganów, baloników na druciku, motyli drewnianych i cukrowej waty. Będą i w Spale. Ale będą tu także stoiska instytucji województwa łódzkiego – Parki Krajobrazowe, Łódzki Dom Kultury, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Będą pokazywać, czym się zajmują, będą prowadzić warsztaty i konkursy. Do wygrania m.in. sadzonki drzew i krzewów.
Dożynki Województwa Łódzkiego rozpocznie o godz. 11 uroczysta msza święta polowa w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Spale. Po niej spod kościoła ruszy barwny korowód dożynkowy, w którym oprócz zarządu województwa będą szły m.in. członkinie KGW, pszczelarze oraz mieszkańcy całego regionu. O godz. 13 na scenie rozpocznie się ceremoniał dożynkowy, czyli dzielenie się chlebem z tegorocznych zbóż. Oficjalna część uroczystości to również rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy oraz wręczenie nagród w konkursie „Kulinarne smaki Łódzkiego”.
W tym samym czasie ruszą też strefy atrakcji, czyli strefa zabaw dla dzieci, strefa wystawców, strefa kulinarna, strefa powiatów oraz strefa handlowa. Od godziny 19 zapraszamy na koncerty gwiazd. Wystąpią Oskar Cyms, a po nim Dawid Kwiatkowski.
Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS