A A+ A++
fot. materiały prasowe

Diagnostyka obrazowa to jedna z najskuteczniejszych metod rozpoznawania szerokiego spektrum urazów i schorzeń. Jej zastosowanie w weterynarii znacząco zwiększyło trafność diagnoz oraz skuteczność terapii leczniczych. Do jednych z najdokładniejszych badań obrazowych zalicza się tomografia komputerowa, która w weterynarii znalazła niezwykle szerokie zastosowanie. Na czym polega to badanie i kiedy warto wykonać je swojemu czworonogowi?

Działanie i budowa tomografu weterynaryjnego

Tomografia komputerowa to nieinwazyjne i bezbolesne badanie wykonywane za pomocą specjalistycznego urządzenia przeznaczonego do diagnostyki obrazowej. Taki tomograf weterynaryjny jest aparatem wykorzystującym promieniowanie rentgenowskie i nowoczesne technologie cyfrowe do zobrazowania tkanek, kości oraz naczyń krwionośnych. Sam aparat TK zbudowany jest ze stołu, gantry oraz panelu kontrolnego. W gantrze, czyli obudowie z okrągłym otworem, do którego wsuwany jest pacjent, zamontowane są lampy rentgenowskie oraz czujniki detekcyjne przetwarzające odebrane sygnały na obraz cyfrowy.

Zastosowanie tomografu w weterynarii

Tomografia komputerowa ma bardzo szerokie zastosowanie. Z powodzeniem używana jest do diagnostyki urazowej w celu rozpoznania obrażeń wewnętrznych. Tomografia weterynaryjna to także doskonała metoda w diagnozowaniu schorzeń układu ruchu. Z tego też powodu często jest stosowana w ortopedii weterynaryjnej. Za sprawą badania TK można bowiem określić stopień urazu i podjąć odpowiednie metody leczenia.

Badanie TK jest również zalecane w celu wykrycia przyczyn padaczki o nieokreślonym podłożu oraz rozpoznania innych chorób neurologicznych. Tomograf weterynaryjny pozwala sprawdzić stan narządów oraz zakres różnego rodzaju zmian w ich obrębie, na przykład nowotworowych. Badanie to jest czasami wykonywane w celu potwierdzenia zasadności wykonania operacji lub rezygnacji z niej.

Załącznik:
tomograf-weterynaryjny.jpg

Przebieg badania tomografem weterynaryjnym

Samo badanie tomografem weterynaryjnym nie jest nieprzyjemne. W przypadku zwierząt wymagane jest jednak znieczulenie częściowe lub ogólne. Badane zwierzę musi bowiem przez jakiś czas pozostać nieruchome. Co prawda tomografia nie trwa długo, zazwyczaj od kilkudziesięciu sekund do kilku minut, ale nasz pupil nie może się w tym czasie ruszać. W zależności od zaleceń weterynarza tomografia weterynaryjna wykonywana jest z kontrastem lub bez kontrastu. Jeśli konieczne jest podanie środka kontrastującego, należy wcześniej wykonać badanie na kreatyninę.

Rozwój współczesnej diagnostyki weterynaryjnej przekłada się przede wszystkim na szybkie i trafne rozpoznawanie schorzeń oraz ich skuteczne leczenie. Przy czym to właśnie tomografia komputerowa stała się milowym krokiem, za którego sprawą nasi zwierzęcy towarzysze mogą liczyć na opiekę porównywalną do tej, jaką my sami jesteśmy otoczeni w gabinetach lekarskich.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDziewczyny w ubraniach z przezroczystymi wstawkami XX
Następny artykułTe zdjęcia mówią więcej niż tysiąc słów CV