A A+ A++

Straż pożarna w całym kraju odnotowała dotąd ponad 20 tys. zdarzeń; ponad 1,2 mln gospodarstw domowych pozostaje bez prądu – poinformował w sobotę w Drawsku Pomorskim wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, po odprawie z wojewodami. Tomaszowscy Strażacy od kilku dni również mają pełne ręce roboty. Zabezpieczają uszkodzone dachy, usuwają powalone drzewa. Są wszędzie tam, gdzie są potrzebni. Jednostki OSP wyjeżdżają nawet kilkanaście razy dziennie. Tymczasem IMGW zapowiada, że wichury powrócą do nas w poniedziałek. Póki co, zobaczcie, jak z żywiołem walczyli strażacy z powiatu tomaszowskiego.

“#SilnyWiatr – na godz. 12.00 AWARIE ENERGETYCZNE – bez prądu na terenie kraju pozostaje 1 144 487 odbiorców (najwięcej w woj.: wielkopolskim – 218 tys., lubuskim – 194 tys., mazowieckim -188 tys., kujawsko-pomorskim – 143 tys., zachodniopomorskim – 120 tys., podlaskim – 69 tys.)” – napisał w sobotę na Twitterze wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Według danych przekazanych przez rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej brygadiera Karola Kierzkowskiego w sobotę od północy do godziny 12 straż pożarna otrzymała 12 807 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem. “Najwięcej w woj. wielkopolskim (2137), zachodniopomorskim (2083), mazowieckim (2018) i kujawsko-pomorskim (1675)” – podał strażak.

 

Brygadier poinformował również w wyniku silnych wiatrów odnotowano dwie ofiary śmiertelne i cztery ranne, w tym strażak OSP. “Do tragicznych wypadków doszło na terenie woj. wielkopolskiego m. Babi Dwór oraz woj. lubelskiego m. Międzyrzec Polski. W obu przypadkach na samochód spadło drzewo” – powiedział Karol Kierzkowski.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej utrzymał w sobotę ostrzeżenia przed silnym wiatrem; alerty pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia obowiązują na terenie całego kraju. Ostrzeżenie trzeciego stopnia obejmuje północną część województwa zachodniopomorskiego i pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. W tych regionach synoptycy przewidują wiatr o średniej prędkości od 50 km/h do 60 km/h, w porywach do 120-130 km/h.

 

Na przeważającym obszarze kraju, w Polsce centralnej i zachodniej, obowiązują natomiast alerty drugiego stopnia. W tych terenach IMGW prognozuje wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach miejscami do 110 km/h.

Z kolei w woj. opolskim, dolnośląskim, lubuskim oraz południowych powiatach zachodniopomorskiego obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia. W tych regionach prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 90 km/h.

 

Trzeci, najwyższy stopień ostrzeżenia oznacza m.in., że przewiduje się występowanie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody, jak również szkody o rozmiarach katastrof mogących stanowić zagrożenie życia. Zaleca się wzmożoną ostrożność, śledzenie komunikatów dotyczących rozwoju sytuacji pogodowej, a przede wszystkim przestrzeganie zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia.

 

Drugi stopień ostrzeżenia oznacza duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecenia są podobne jak w stopniu trzecim. (PAP)

 

 

 

 

 

 

 

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRuszają zapisy do pierwszego sezonu Tyskiej Ligi Szóstek.
Następny artykułMikołaj Kopernik – bujne życie polskiego astronoma