W trosce o wolności obywatelskie konstytucja wprowadza sztywne terminy obowiązywania stanu wyjątkowego. Może być wprowadzony na maksymalnie 90 dni, a następnie przedłużony na kolejne 60. Prezydent skorzystał już z obu opcji, źle szacując jednak czas wprowadzanych ograniczeń. Teraz, kiedy kryzys na granicy się przedłuża, nie ma ruchu, bo konstytucja zabrania wprowadzania nowego stanu wyjątkowego dla takiej samej sytuacji.
A to oznacza, że po wygaśnięciu obecnego stanu wyjątkowego od 1 grudnia tereny w obszarach przygranicznych będą otwarte, a służby stracą nadzwyczajne uprawnienia. Stąd desperackie poszukiwanie rozwiązania zastępczego, które omijałoby konstytucyjne ograniczenia. Antidotum ma być ustawa o ochronie granicy państwowej, pośpiesznie uchwalona przez Sejm.
Czytaj więcej
Prasa powinna mieć wstęp na pogranicze
Ustawa limitująca dostęp do granicy białoruskiej raczej zyska akceptację Senatu. Szykują się poprawki, choć prawnicy sugerują, by w całości trafiła do kosza.
Zmiany krytykują eksperci. Zarzucają im, że dają państwu i służbom szersze możliwości wprowadzania ograniczeń niż konstytucyjny stan wyjątkowy. Chodzi zarówno o obszar terytorialny ograniczeń, jak i ich czas. Zamknięcia pasa przygranicznego będzie mógł dokonać szef MSWiA na czas określony. Nie sprecyzowano jednak maksymalnych terminów.
Kontrowersje budzi obecność dziennikarzy w strefach przygranicznych. Ustawa przewiduje, że to miejscowy komendant Straży Granicznej zdecyduje, kogo dopuści do strefy, a to rodzi obawy o uznaniowość zezwoleń.
W dobrym kierunku idzie poprawka Senatu pełnego otwarcia dostępu mediów. Pozwoli na skonfrontowanie bazujących na informacjach zasłyszanych i niezweryfikowanych lub wręcz kolportowanych przez propagandę Mińska i Kremla kłamstw, np. o „bestialstwie” polskiego wojska. Fake newsy mają napiętnować moralnie pograniczników w oczach opinii publicznej.
Do historii dziennikarstwa przejdzie opowieść nadgranicznej aktywistki Katarzyny Wappy o męczeństwie młodego Ibrahima, który w obawie przed polską Strażą Graniczną płynął sz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS