Pokolenie, które ignoruje historię, nie ma przeszłości – ani przyszłości- powiedział Robert A. Heinlein. Trzeba zatem dokładać wszelkich starań, aby do ignorowania historii nigdy nie dopuścić. Jak to robić? Zapewne jest wiele sposobów, ale najprostszym z nich wydaje się być nieustające edukowanie i promowanie historii- w tym również w dużym stopniu tej lokalnej. O dbałość historyczną w gminie Tokarnia dba między innymi Kliszczackie Centrum Kultury, w którym w ostatnim czasie przeprowadzono „niecodzienne” lekcje historii.
Pierwsze lekcje historii pod kątem zbrodni katyńskiej z ósmymi klasami szkół podstawowych ze Skomielnej Czarnej i Bogdanówki odbyły się w dniach 31.03-1.04.2022. Na podstawie życiorysu ostatniego dziedzica Tokarni kpt Mieczysława Targowskiego oraz kpt Błażeja Hanuszka z Krzczonowa uczniowie poznali losy więźniów obozów w Starobielsku i wstrząsającą zbrodnię dokonaną na polskich oficerach na wiosnę 1940 roku.
Przez dziesięciolecia nie można było mówić o Katyniu. W 1939 roku w obozach specjalnych w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku osadzono 250 tys. jeńców, oficerów Wojska Polskiego, żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza oraz funkcjonariuszy policji, więziennictwa, pograniczników, pracowników prokuratury, sądownictwa i kapelanów wojskowych. Decyzja o mordzie zapadła na skutek notatki Ławrientija Berii do Józefa Stalina z 5 marca 1940 roku. Z rąk NKWD zginęło wówczas około 22 tysiące polskich jeńców; Twer 6287, Katyń 4404, Mińsk 3870, Kijów 3435, Charków 3896. Przez 50 lat (1940–1990) władze ZSRR wypierały się odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Dopiero 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tym ludobójstwem nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.
Lekcje trudnej historii były również okazją do poznania bogatej historii Dworu Targowskich w Tokarni i wsi wchodzących w skład gminy Tokarnia. Uczniowie poznali sylwetki właścicieli dworu oraz losy Polski od króla Kazimierza Wielkiego przez Bitwę pod Chocimiem, Insurekcję kościuszkowską, Powstanie Styczniowe, I wojnę światową, Wojnę polsko-bolszewicką, II wojnę światową po współczesność. Na zakończenie, w galerii dworu, młodzież zwiedziła wystawę DZIEDZICTWO prezentującą bogaty dorobek sztuki sakralnej pochodzącej z parafii Łętownia, Tokarnia, Skomielna Czarna oraz Krzczonów.
Organizacją spotkań zajęła się Dorota Gracz w ramach lekcji WOS-u, za co jej serdecznie dziękujemy- czytamy na profilu Kliszczackiego Centrum Kultury w mediach społecznościowych.
Źródło: Kliszczackie Centrum Kultury
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS