A A+ A++

Od Mszy św. w zabytkowym kościółku z Rogowa rozpocznie się obrzędowe „Święto Chleba” w Parku Etnograficznym w Tokarni w najbliższą niedzielę 4 września. Widowiska i pokazy przypomną znaczenie chleba i motyw dziękczynienia za jego dostatek.

Msza św. w kościele z Rogowa będzie o godz. 11.

– Zespoły ludowe i obrzędowe zaprezentują dawne zwyczaje i obrzędy ludowe związane ze żniwami, np. „Okrężne” , czy „Wyzwoliny kosiarza”. Zostanie uruchomiony zabytkowy wiatrak z Dębna, usłyszymy opowieść o zwyczajach młynarskich Gór Świętokrzyskich. Odbędą się pokazy młócenia cepem i przemiału zboża w żarnach – informuje Beata Ryń, kierownik Działu Marketingu i Promocji Muzeum Wsi Kieleckiej.

Wyzwoliny kosiarza to jeden z najstarszych obrzędów inicjacyjnych w polskiej kulturze ludowej, nazywany dawniej także „wilkiem”, „frycem” lub „frycowaniem kosiarza”. Był to moment oficjalnego przyjęcia do środowiska osób dorosłych, posiadających umiejętności przydatne na wsi.

Warto w tym dniu odwiedzić zabytkowy kościółek poszpitalny z Rogowa, który przeszedł wiele zabiegów renowacyjnych. Modrzewiowy poszpitalny kościół przeniesiony z Rogowa jest jednym z najcenniejszych zabytków Muzeum Wsi Kieleckiej – organu prowadzącego park etnograficzny oraz regionu świętokrzyskiego. Został on podarowany w 1996 r. Muzeum Wsi Kieleckiej przez Kurię Diecezjalną w Kielcach. Unikatowy zabytek udostępniono zwiedzającym w 2002 roku. Wyposażenie świątyni jest w stylu rokoko i pochodzi głównie z XVIII wieku. Znajdujący się w ołtarzu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem to II połowa XVIII wieku.

Po raz pierwszy organizatorzy wydarzenia zapraszają na wystawę dawnych instrumentów ludowych wraz z prezentacją gry na nich w wykonaniu kolekcjonera i znakomitego muzyka ludowego Adama Kocerby. Ponadto Koło Gospodyń Wiejskich Jaworzanki zaprezentuje widowisko „Wesele Świętokrzyskie”. Wystąpią także: Zespół Ludowy Bolechowiczanie, Wincentowianie, KGW Dwikozy, Wolanie spod Łysicy oraz Koło Gospodarzy Wiejskich.

Chętni mogą zobaczyć wystawę dawnych maszyn rolniczych oraz posmakować podpłomyków w chałupie ze Złotnik.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć kiermasz świętokrzyskich przysmaków i rękodzieła ludowego.

Park Etnograficzny w Tokarni w gminie Chęciny jest rozlokowany na obszarze 68 ha, na którym znajduje się ok. 80 zabytkowych obiektów etnograficznych, z drewnianym kościołem z Rogowa w centrum. Przy okazji skansenowskich imprez, np. dożynek powiatowych, czy św. Huberta, jest tam sprawowana Msza św. i nabożeństwa.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBp Jezierski w Szymankowie: Kain to jednostka, ale istnieje też „kainowe plemię”
Następny artykułLEFT IN THE DARK: European businesses forced to close as energy prices skyrocket 10 times over