W ubiegłym roku Miejsko-Powiatową Bibliotekę Publiczną przy ul. Niepodległości 13 wraz z trzema jej filiami w różnych częściach miasta odwiedziło aż 132 397 osób. Dotyczy to czytelników oraz uczestników wydarzeń i spotkań, których zorganizowano 639. W ramach zgromadzonego księgozbioru, liczącego 73 446 woluminów, zanotowano 168 419 wypożyczeń książek. Ponadto placówka udostępniła 10 178 multimediów, takich jak: audiobooki, e-booki, filmy, muzykę na płytach CD, gry komputerowe i planszowe. Grono czytelników wzrosło w roku 2023 o 780 osób w porównaniu do roku poprzedniego, a ogółem biblioteka obsłużyła 9 569 czytelników, bo tyle osób wypożyczyło w ostatnim roku co najmniej jedną książkę, co stanowi 26% mieszkańców Świdnika.
O wypowiedź poprosiliśmy Piotra Jankowskiego, dyrektora MPBP: – Ubiegły rok oceniam bardzo dobrze z tego powodu, że z naszych usług, bo jesteśmy przecież usługodawcą, korzysta blisko jedna trzecia mieszkańców Świdnika. Przychodzą do nas nie tylko wypożyczyć książkę, film czy płytę z muzyką, ale także uczestniczyć w spotkaniach i wydarzeniach, które organizujemy. To pokazuje, że oferta, którą przedstawiamy mieszkańcom, jest bardzo dobrze odbierana i że wychodzimy naprzeciw ich potrzeb. Jeżeli ciągle słyszymy o spadku czytelnictwa w naszym kraju, to widać, że jesteśmy ewenementem, bo w Świdniku liczba czytelników wzrosła. Myślę, że dużą zasługą tego jest to, że mamy bibliotekę i jej trzy filie w różnych punktach miasta. Świdnik się rozrasta, a więc ważne jest, że instytucja kultury jaką jest biblioteka znajduje się w bezpośredniej bliskości mieszkańców.
– Kiedyś biblioteka kojarzyła się z półkami książek oraz oazą ciszy i spokoju. Tymczasem u Państwa wiele się dzieje.
– O tak, codziennie mamy w ofercie spotkanie, warsztaty, koncert czy inne wydarzenie. Ale mamy też wydzielone miejsca ciszy z wygodną kanapą, z poduchami i lampką a więc, jeśli ktoś chce usiąść i poczytać sobie w spokoju, to zarówno w oddziale dla dorosłych, jak w oddziale dla dzieci i młodzieży czy w naszych filiach może to zrobić. Podobnie jest w Mediastrefie, gdzie można przejrzeć aktualną prasę czy skorzystać ze stanowisk z komputerami, skanerem, drukarką. Organizujemy różne wydarzenia, bo biblioteka jest też centrum szeroko pojętej kultury, a więc nie tylko czytelnictwa. Oczywiście chodzi też o właściwe wykorzystanie zasobów jakie posiadamy, pomieszczeń i całej infrastruktury.
– Czy możemy powiedzieć coś o planach na obecny rok?
– Żyjemy pulsem roku, dlatego w okresie ferii przygotowaliśmy wyjątkowo bogatą ofertę nieodpłatnych zajęć dla dzieci, na które kończyły nam się miejsca, a rodzice telefonowali by przyjąć jeszcze jedno dziecko. Dzieliliśmy marchewkę potrzebną do zajęć na pół i oczywiście przyjmowaliśmy. Uczymy też samodzielności i dzieciaki same znakomicie prowadziły grafik korzystania ze stołu do ping-ponga, który wypożyczyła nam Szkoła Podstawowa nr 3. Oprócz typowej codziennej działalności uruchamiamy kolejne edycje projektów, gdzie korzystamy czy to ze środków z Budżetu Obywatelskiego i wsparcia Miasta czy z funduszy centralnych na zakup książek. W ich ramach, likwidując przy tym barierę wykluczenia kulturowego, będziemy mieli okazje spotkać wielu ciekawych autorów książek, pisarzy z górnej półki, jak też znakomitych i cenionych muzyków, niekiedy legend. O nazwiskach jednak będziemy mogli rozmawiać później. Wprowadzamy nowe udogodnienia. Pierwsi w regionie wprowadziliśmy książkomat, na wzór paczkomatu urządzenie do odbierania zamówionych pozycji o dowolnej porze dnia czy nocy. W tym roku będzie działać kolejny, ustawiony przy filii koło helikoptera, a jako dopełnienie Miasto zainstalowało nam wrzutnię czyli skrzynię, w której wypożyczone książki będziemy mogli zwrócić o dogodnej dla nas porze. To wszystko dla czytelników i dzięki nim, bo ich obecność i doping są motorem naszych działań oraz dzięki zrozumieniu i niezawodnemu wsparciu włodarzy miasta.
mk
Last modified: 22 lutego, 2024
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS