Wielkanoc znajduje się w powiecie miechowskim, około 40 kilometrów od Krakowa. Mieszka w niej zaledwie 260 mieszkańców, ale historia tego miejsca jest niezwykle ciekawa. Zainteresowanie tą wsią wzrasta szczególnie w okresie świątecznym.
Wieś Wielkanoc. Niewielka miejscowość może pochwalić się ciekawą historią
Pierwsze wzmianki o miejscowości pojawiają się już w 1382 roku. W XVI wieku we wsi działał ośrodek reformacyjny, a miejscowość prężnie się rozwijała. Zjeżdżali się do niej miłośnicy Kalwina i Lutra, a w wiosce znajdował się szpital, ewangelicka szkoła, drukarnia i młyn. Na terenie zboru wziął ślub Maurycy Beniowski, kolonizator i “król” Madagaskaru. – Wziął on ślub właśnie w tym zborze ariańskim. […] Na pewno i utwór Słowackiego, i historia Beniowskiego są bardzo ciekawe i związane z Wielkanocą – wyjaśnia Marcin Florek z Muzeum Ziemi Miechowskiej.
W Wielkanocy znajdziemy także wypływające ze skał źródełko. Mieszkańcy wsi wierzą, że woda ma uzdrawiającą moc. To właśnie tam w Wielki Piątek należy iść i obmyć twarz, a według dawnych wierzeń zapewnimy sobie zdrowie i pomyślność na kolejny rok.
Co ciekawego jest w Wielkanocy? Warto odwiedzić ją w weekend. To raj dla miłośników pieszych wędrówek
W Polsce nie ma drugiej wsi o takiej nazwie, dlatego w okresie świąt wielkanocnych, zjeżdżają się do niej tłumy turystów i ekipy telewizyjne. W miejscowości nie znajdziemy atrakcji i zabytków, ale to świetne miejsce dla miłośników pieszych wędrówek. Nocleg jednak należy zarezerwować w pobliskim Miechowie, ponieważ w Wielkanocy nie znajdziemy żadnych hoteli ani pensjonatów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS