A A+ A++

Mofeta to rodzaj ekshalacji wulkanicznych. Jest to chłodny wyziew o temperaturze poniżej 100 stopni Celsjusza, który zawiera głównie dwutlenek węgla. W Polsce takie zjawisko można zaobserwować w okolicach Szczawnika, Tylicza i Złockiego. Największa i najbardziej wydajna mofeta znajduje się w Jastrzębiku. Została ona uznana za pomnik przyrody nieożywionej. Nosi imię prof. Henryka Świdzińskiego, bo to właśnie on odkrył ją w 1938 roku.

Zobacz wideo Liczne atrakcje w Poznaniu. Miasto doceniono za granicą

Tak wygląda mofeta im. prof. Henryka Świdzińskiego. Robi wrażenie?

Jastrzębik znajduje się w województwie małopolskim, w gminie Muszyna. Położony jest nad potokiem o tej samej nazwie i na dwóch grzbietach Jaworzyny. W dolinie wsi występują źródła wody mineralnej, jednak największą atrakcją są mofety. W 2005 roku obok ekshalacji wulkanicznych wybudowano podesty oraz tablice informacyjne. Małżeństwo publikujące posty na Instagramie pod nazwą @poranawycieczke pokazało, jak zjawisko wygląda z bliska.

Łemkowie uważali, że tutaj oddycha piekło

– głosi napis na filmiku. Potok bulgocze w różnych miejscach, w wyniku czego głęboko spod ziemi wydobywa się gaz.

Mofety w Polsce są niebezpieczne. Gaz może uśmiercić zwierzę

Obok bulgoczącej dziury znajdują się dwa obudowane stanowiska, tzw. Bulgotka i Dychawka, w których można zobaczyć błoto w kolorze rdzy. Całość sprawia wrażenie, jakby było słychać “oddech” ziemi. Gaz wydobywający się z mofety jest jednak bardzo niebezpieczny – może dusić zwierzęta, np. owady i ptaki.

Nie przegap: Powrót lotów na Ukrainę? Kijów i Lwów w planach, ale koszt i bezpieczeństwo stanowią wyzwanie

W przypadku ludzi przebywanie w pobliżu mofet było kiedyś przyczyną tajemniczych omdleń, a nawet wypadków śmiertelnych. Gaz zadusił właścicielkę piwnicy, do której dostał się spod ziemi. Podobnie wydarzyło się z mężczyzną kopiącym studnię

 – poinformowała para w opisie nagrania. Uzdrowisko planuje zrewitalizować otoczenie, wymienić platformę spacerową oraz pomosty. – Jest to miejsce widokowe, takie ekspansywne. Musimy uwydatnić i pokazać to, co tam jest, tak aby każdy mógł zapoznać się z historią – powiedział burmistrz Muszyny Jan Golba w rozmowie z gazetakrakowska.pl. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzyrządzaj tylko w ten sposób. Zbawiennie zadziałają na zdrowie serca i oczu
Następny artykułTajemnice, których pracownicy różnych branż nie powinni ci zdradzać