A A+ A++

Publikujemy kalendarium niektórych z zaplanowanych wydarzeń o charakterze duszpasterskim w Kościele w Polsce.

17 stycznia już po raz 26. obchodzony będzie Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Centralne obchody, których hasłem są słowa „Przejście Pana: Dziś wychodzicie” (Wj 13,14), odbędą się w Siedlcach. Zaplanowano bogaty program wydarzeń kulturalno-religijnych. Gościem specjalnym będzie izraelski rabin Boaz Pash.

Pod hasłem „Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości” (por. Iz 1,17) w dniach od 18 do 25 stycznia obchodzony będzie kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zgodnie z tradycją, wierni różnych wyznań spotkają się na ekumenicznych nabożeństwach i wysłuchają homilii przedstawicieli innych Kościołów. Nabożeństwo centralne odbędzie się 22 stycznia o godz. 15.00 w archikatedrze lubelskiej.

22 stycznia Kościół w Polsce włączy się w obchody Niedzieli Słowa Bożego, którą Franciszek ogłosił w 2019 r., w 1600. rocznicę śmierci św. Hieronima, który przetłumaczył Pismo święte z greki na łacinę. Zgodnie z wolą papieża, inicjatywa obchodzona w III niedzielę okresu zwykłego ma służyć temu, „aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego”.

Pod hasłem „Chrześcijanie i muzułmanie: dzieląc radości i smutki” obchodzony będzie 26 stycznia XXII Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Podczas centralnych obchodów, które odbędą się w Warszawie, przedstawiciele obydwu religii czytać będą Biblię i Koran, modlić się i dyskutować. Inicjatywa polskiego Episkopatu o ustanowieniu Dnia Islamu jest pionierską w skali światowej.

Od 19 do 25 lutego obchodzony będzie 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W ub. roku Zespół Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wskazywał, że ochrona młodego pokolenia przed zgubnymi skutkami reklamy alkoholu jest obowiązkiem instytucji państwowych i samorządowych.

24 lutego, w pierwszy piątek Wielkiego Postu, obchodzony będzie Dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich przez duchownych. Ustanowienie takiego dnia przez polski episkopat (jesienią 2016 r.) nastąpiło w odpowiedzi na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.

5 marca przypada Dzień modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. Tego dnia odbędzie się Ogólnopolska zbiórka pieniężna do puszek na pomoc polskim misjonarkom i misjonarzom.

25 marca, w liturgiczną uroczystość Zwiastowania Pańskiego, Kościół w Polsce będzie obchodził Dzień Świętości Życia.

14 kwietnia po raz piąty obchodzone będzie Święto Chrztu Polski, ustanowione przez Sejm RP. Ma ono skłaniać Polaków do manifestowania patriotyzmu i podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego. Przypomina też, że chrzest był elementem, od którego zaczęła się historia Polski i jej chrześcijańskie dziedzictwo.

16 kwietnia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach odbędą się centralne uroczystości Święta Miłosierdzia Bożego. Tego dnia przypada także Święto patronalne Caritas i inauguracja Tygodnia Miłosierdzia.

21 kwietnia obchodzona będzie 90. rocznica konsekracji i ingresu bp. Józefa Gawliny, biskupa polowego Wojsk Polskich w latach 1933-1946.

22-23 kwietnia odbędą się w Gnieźnie ogólnopolskie uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego Patrona Polski. Jak co roku wręczone zostaną krzyże misyjne.

W sobotę, 29 kwietnia, obchodzony będzie Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.

Tydzień modlitw o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne przypada w tym roku w dniach 30 kwietnia – 6 maja.

3 maja przypada Uroczystość Matki Boskiej Królowej Polski z udziałem Episkopatu Polski. Na Jasnej Górze biskupi odprawią uroczystą Mszę św.

21 maja we Fromborku zaplanowano uroczystości w 180. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika.

24 maja, w liturgiczne wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych, przypada Dzień modlitw za Kościół w Chinach.

W niedzielę 28 maja odbędzie się pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich.

3 czerwca odbędzie się 27. Spotkanie Młodych nad Lednicą.

23 lipca zostanie zainaugurowany 24. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa. Ta coroczna inicjatywa przypomina o potrzebie zachowania bezpieczeństwa na drodze i połączona jest z akcją „1 grosz za 1 kilometr”, której celem jest zakup środków transportu potrzebnych w pracy misyjnej.

31 lipca na stołecznym Placu Krasińskich zostanie odprawiona Msza św. w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Tradycyjnie już w sierpniu Kościół w Polsce apeluje do wszystkich ludzi dobrej woli o dobrowolny dar abstynencji.

Z licznym udziałem katolików z Polski, w dniach 1-6 sierpnia odbędą się 37. Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie.

W dniach 17-23 września odbędzie się Tydzień Wychowania.

Od 19 do 21 września w Żdżarach k. Rawy Mazowieckiej zaplanowano ogólnopolskie rekolekcje duszpasterzy akademickich. Na zakończenie rekolekcji odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Duszpasterzy Akademickich.

8 października w Sandomierzu zaplanowano uroczystości w 800. rocznicę śmierci bł. Wincentego Kadłubka.

W tym roku Dzień Papieski obchodzony będzie 15 października.

22 października, w Światowym Dniu Misyjnym, w kościołach w całej Polsce zostanie przeprowadzona zbiórka pieniężna
na tacę na Papieskie Dzieła Misyjne.

W niedzielę 12 listopada obchodzony będzie Dzień solidarności z Kościołem prześladowanym.

26 listopada, w Niedzielę Chrystusa Króla, odbędą się Światowe Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym.

10 grudnia, w Dniu modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie, przeprowadzona zostanie zbiórka pieniężna do puszek na potrzeby Kościoła na Wschodzie.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRaduchów. Opuszczona wieś widmo i “polska Atlantyda”
Następny artykułMemy, które przyniosą ci odrobinę uśmiechu VI