A A+ A++

Pielęgnacja storczyka: odpowiednie stanowisko, temperatura, wilgotność

Storczyki, określane też jako orchidee, bardzo lubią słońce, dlatego dobrze sprawdzą się na słonecznym parapecie. Powinny być w przezroczystych doniczkach, wtedy promienie dochodzą również do ich korzeni. Najlepiej czują się w temperaturach powyżej 13°C aż do 22°C – 29°C (zależnie od rodzaju).

pielęgnacja storczyka fot. shutterstock.com

Jak dbać o storczyka? Trzeba im zapewnić równocześnie wysoką wilgotność powietrza, dlatego koniecznie co jakiś czas je zraszaj (rozpylając wodę nad kwiatem). Alternatywnie można nawilżać powietrza za pomocą nawilżacza. Zimą storczyki nie mogą stać tuż przy kaloryferze, gdzie powietrze jest zbyt suche. 

Czytaj też: Zamiast do zupy, wykorzystaj to warzywo do zrobienia oprysku. Zapomnisz o mszycy

Jak dbać o storczyka: podlewanie i nawożenie

Zastanawiasz się jak podlewać storczyka? Nie trzeba tego robić regularnie, ale ważne jest trzymanie się kilku zasad. Przede wszystkim domowe orchidee nie tolerują naszej wody z kranu, jest ona dla nich szkodliwa. Do podlewania (a także zraszania) storczyków używaj przegotowanej wody o letniej temperaturze. Ewentualnie możesz nalać do pojemnika wodę z kranu, ale przed podlaniem odstaw ją na kilka godzin.

jak dbać o storczykjak dbać o storczyk fot. unsplash.com

Jak często podlewać storczyka? Wystarczy to robić raz na tydzień. Wodę wlewamy na osłonki, korzenie nie mogą w niej zbyt długo stać. Jeśli chcesz odpowiednio zadbać o storczyka, zasilaj go także nawozem. Sprawdzą się tutaj specjalne nawozy w płynie. Wystarczy robić to co 2 tygodnie w czasie lata. Storczyków nie nawozimy po ich przekwitnieniu.

Czytaj też: Jak osłonić balkon przed słońcem? Oto 3 skuteczne i tanie rozwiązania

Jak dbać o storczyk po przekwitnięciu

Storczyki nie kwitną przez cały czas, po jakimś czasie wszystkie kwiaty opadają. Wtedy również trzeba odpowiednio zadbać o roślinę, tak aby zakwitła ona ponownie. Ważne są tutaj dwie kwestie: odpowiednie przycięcie rośliny, a także zapewnienie dobrych warunków na odpoczynek.

Jak dbać o storczyk po przekwitnięciu? Jeśli chodzi o przycinanie, nie ma jednej reguły. Trzeba zapoznać się z konkretną odmianą, którą mamy w domu, czy ma pseudobulwę, którą się usuwa czy może wystarczy przyciąć w odpowiednim miejscu. Uniwersalne są natomiast warunki spoczynku storczyków. Trzeba ograniczyć ich podlewanie, zaprzestajemy nawożenia. Znajdź dla nich jasne, ale chłodniejsze miejsce (z maksymalną temperaturą 20°C). Gdy zauważysz młode pędy (po 2 – 3 miesiącach), przenieś storczyka na miejsce, w którym kwitł wcześniej i dbaj tak jak poprzednio. 

Sprawdź też: Lato na dłoniach? Ten manicure przyciągnie spojrzenia. 3 kolory, które zawładnęły trendami

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRak endometrium – nadzieja w immunoterapii
Następny artykułPorozmawiaj o Zamościu