Abysal to strefa głębokościowa mórz, oceanów i głębokich jezior, najuboższa w składniki pokarmowe, pozbawiona światła, charakteryzująca się niską temperaturą (ok. 3°C) i wysokim ciśnieniem wody (ok. 300-600 atmosfer). Sprawia to, że żyjące tam gatunki przybierają naprawdę osobliwe formy, które charakteryzują się np. zanikiem lub nadmiernym rozwojem narządów wzroku, wytworzeniem delikatnych narządów dotyku oraz niezwykłymi kształtami, a do tego są bardzo nieliczne. Jak się właśnie okazuje, są tu jednak wyjątki i należą do nich podwodne góry wyrastające z dna oceanu, o czym przekonali się właśnie naukowcy University of Hawaii, Monterey Bay Aquarium Research Institute i National Oceanography Centre (NOC).
– Nasze obserwacje prawdziwie nas zaskoczyły. Nigdy nie wiedzieliśmy tak dużej liczebności ryb na tak oszczędnie zaludnionej i mocno ograniczonej pokarmowo głębokości – tłumaczy Astrid Leitner, autorka badań. Naukowcy eksplorowali strefę Clarion-Clipperton (CCZ) Pacyfiku, rozciągającą się od Hawajów do Meksyku, która jest ostatnio w centrum zainteresowania jako potencjalne miejsce pozyskiwania miedzi, kobaltu, cynku, magnezu i innych cennych metali.
Jako część swoich badań zespół chciał lepiej poznać podstawową ekologię wybranych obszarów, w tym celu opuścił na głębokość 3000-6000 metrów kamery i stacje z przynętami zawierające blisko 1 kg makreli – wybrano w tym celu trzy niezbadane i niezmapowane wcześniej szczyty podwodne. W efekcie udało się zarejestrować wideo, na którym widać 115 osobników rodziny synaphobranchidae wręcz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS