Jest sporo chorób, których objawem jest właśnie ucisk w piersiach, a nie mają one związku z atakiem serca. Ból w klatce piersiowej może wynikać z problemów z żołądkiem, kręgosłupem czy płucami.
Warto zwrócić uwagę, jaki ból ma charakter – czy jest to kłucie, pieczenie, ściskanie, w którym miejscu klatki piersiowej jest odczuwany, czy i gdzie promieniuje, w jakich sytuacjach się pojawia, nasila oraz czy towarzyszą mu inne dolegliwości. To może naprowadzić na właściwą przyczynę.
Piekący lub gniotący ból za mostkiem, nasilający się przy pochyleniu lub podczas leżenia na plecach, może pochodzić od żołądka. Tak potrafi objawiać się refluks żołądkowo-przełykowy. Charakterystyczne jest, że ból dokucza po jedzeniu, promieniuje do pleców i nadbrzusza. Bywa, że towarzyszy mu chrypka oraz suchy kaszel.
Piekący palący ból w dole klatki piersiowej oraz w nadbrzuszu może też sygnalizować chorobę wrzodową. Wtedy pojawia się głównie na czczo, w nocy lub wcześniej rano. Warto wykonać gastroskopię. W diecie unikaj tłustych i ostrych pokarmów, gazowanych napojów, cytrusów. Pomoże też regularne picie herbatki z kminku oraz spanie z głową na wysokiej poduszce.
Ból rozlany na klatkę piersiową i nasilający się podczas kasłania oraz przy głębszym oddychaniu bywa powiązany z chorobą płuc. Może oznaczać zapalenie płuc lub opłucnej, ale też być objawem zakażenia koronawirusem. Przy tych chorobach pojawia się zwykle także wysoka temperatura, duszność, męczący kaszel.
Natomiast gdy ból w klatce nasila się przy wydechu, a serce bije szybciej, niekiedy sygnalizuje zatorowość płucną. To niebezpieczna sytuacja, gdy dochodzi do zwężenia lub zamknięcia tętnicy płucnej przez skrzeplinę. Trzeba szybko zgłosić się do lekarza.
Nawracające bóle w klatce mogą wiązać się z kręgosłupem. W ten sposób potrafi objawiać się choroba zwyrodnieniowa w odcinku piersiowym. Przesunięte kręgi uciskają nerwy, wywołując ból. Występuje on wówczas w różnych miejscach kręgosłupa, często promieniuje do ręki, która często drętwieje. Nasila się przy wydechu, może występować duszność. Aby sprawdzić, czy dolegliwości pochodzą od kręgosłupa, należy wykonać RT … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS