A A+ A++

To pierwsza inauguracja roku z Barbarą Nowacką w roli szefowej resortu edukacji, która do szkół wprowadza kilka nowości. 


Zobacz wideo

1. Odchudzona podstawa programowa i zmiany na liście lektur

Od nowego roku szkolnego w szkołach realizowana będzie odchudzona podstawa programowa kształcenia ogólnego. Treści nauczania dla 18 przedmiotów ogólnokształcących uszczuplono o około 20 proc.

Uszczupleniu treści nauczania z języka polskiego towarzyszą zmiany na liście lektur szkolnych. Zniknął z niej m.in. “Konrad Wallenrod”. “Odprawa posłów greckich” stała się lekturą uzupełniającą, a “Rota” obowiązkową. Część lektur czytanych dotąd w całości, będzie teraz czytana we fragmentach, np. “Pan Tadeusz”. Jeśli nauczyciel będzie chciał, aby daną lekturę uczniowie poznali jednak w całości, będzie to możliwe.

Uszczuplenie podstawy programowej nie obejmuje edukacji wczesnoszkolnej, czyli klas I-III szkoły podstawowej oraz przedmiotów zawodowych nauczanych w szkołach ponadpodstawowych, dla których treści nauczania się nie zmieniają.

2. Obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Kolejna ważna zmiana to obowiązek edukacji w polskiej szkole dla dzieci z Ukrainy, mieszkających w naszym kraju. Nadal nie wiadomo, ile ich będzie. MEN mówi o nawet 80 tysiącach nowych uczniów, a to oznacza nowe obowiązki – przede wszystkim dla nauczycieli i samorządów.

Możliwe będzie zwiększenie liczby uczniów w klasach I-III szkoły podstawowej o obywateli Ukrainy. Będą mogły liczyć 29 uczniów – np. jeśli w klasie jest 25 dzieci, dyrektor będzie mógł dołączyć do niej czworo uczniów z Ukrainy, jeśli 26 – troje, a gdy już 27 – dwoje. Limity wzrosną też m.in. w przedszkolach i świetlicach.

W szkole powinni pojawić się asystenci międzykulturowi. Ich zadaniem jest udzielanie uczniom, niebędącym obywatelami polskimi, pomocy w kontaktach ze środowiskiem szkolnym, a także współdziałanie z ich rodzicami oraz ze szkołą. Na razie jednak asystentów wciąż brakuje. Tu resort obiecuje pieniądze na ich zatrudnienie i szkolenia dla nauczycieli.

3. Standardy Ochrony Małoletnich. Efekt “ustawy Kamilka”

Od nowego roku szkolnego we wszystkich typach szkół i przedszkoli publicznych i niepublicznych obowiązywać będą Standardy Ochrony Małoletnich. Od opracowania i wprowadzenia standardów, które mają chronić dzieci przebywające w placówkach przed krzywdzeniem, przemocą, wykorzystywaniem czy zaniedbaniem szkoły i przedszkola były zobowiązane najpóźniej do 15 sierpnia 2024 r.

4. Zmiany w zakresie religii w szkołach

Od roku szkolnego 2024/2025 ocena z religii i etyki na świadectwie szkolnym nie będzie wliczana do średniej ocen rocznych.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministry Nowackiej zmieniają się przepisy dotyczące tworzenia na lekcjach religii grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. W noweli zapisano, że dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł połączyć w grupę z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów, z osobami z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci. >> CZYTAJ WIĘCEJ

To rozwiązanie nie wszystkim się podoba. Przepisy dotyczące nowych zasad organizacji lekcji religii zostały zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego przez I prezes Sądu Najwyższego. Małgorzata Manowska interweniowała z kolei w odpowiedzi na niedawne petycje Prezydium Konferencji Episkopatu Polski i Polskiej Rady Ekumenicznej. Trybunał wydał postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia dla wniosku dotyczącego zbadania rozporządzenia ws. organizacji lekcji religii. W odpowiedzi MEN wskazało, że postanowienie to nie wywołuje skutków prawnych. 

5. Koniec przedmiotu historia i teraźniejszość

Od roku szkolnego 2024/2025 przedmiot historia i teraźniejszość nie będzie już nauczany w klasach pierwszych szkół średnich. Natomiast w następnych latach przedmiot ten ma nie być nauczany także w kolejnych klasach – aż do całkowitego jego wygaszenia w roku szkolnym 2025/2026.

Związane jest to z zapowiedzianymi przez ministrę edukacji Barbarę Nowacką zmianami w podstawie programowej kształcenia ogólnego polegającymi na wprowadzeniu nowego przedmiotu – edukacji obywatelskiej, który ma być realizowany od roku szkolnego 2025/2026 w klasie II szkoły ponadpodstawowej.

6. Nowe legitymacje

Od nowego roku szkolnego 2024/2025 wszyscy uczniowie rozczyniający naukę w klasach I szkół podstawowych i w klasach I szkół ponadpodstawowych otrzymają legitymacje szkolne w formie plastikowej karty, nazywanej dotąd e-legitymacją. Taką formę muszą mieć wszystkie nowo wydane legitymacje szkolne wydawane po 13 lipca 2024 r. Wszystkie wydane przed tym dniem legitymacje w formie papierowej zachowują ważność do czasu zakończenia nauki przez ucznia w danej szkole.

Od 13 lipca także wszystkie nowo wydawane legitymacje przedszkolne dla dzieci z niepełnosprawnością oraz legitymacje służbowe nauczycieli muszą mieć formę plastikowej karty. Legitymacje przedszkolne wydane przed tym dniem w formie papierowej zachowają swoją ważność do czasu ukończenia przez dziecko edukacji w danym przedszkolu, a papierowe legitymacje służbowe nauczycieli do końca okresu, na który zostały wydane.

Kalendarz nowego roku szkolnego

Rok szkolny 2024/2025 rozpocznie się w poniedziałek, 2 września, i potrwa do piątku, 27 czerwca. W tym czasie będą m.in. dwie dłuższe świąteczne przerwy w nauce: zimowa – na Boże Narodzenie – od 23 grudnia do 31 grudnia oraz wiosenna – na Wielkanoc – od 17 do 22 kwietnia.

Dwutygodniowe ferie zimowe odbędą się w czterech terminach: od 20 stycznia do 2 lutego ferie będą mieć uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego; od 27 stycznia do 9 lutego – uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego; od 3 lutego do 16 lutego – uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego; od 17 lutego do 2 marca – z województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzony zostanie w dniach 13-15 maja. Matury, w sesji głównej, przeprowadzone zostaną w dniach 5-24 maja. Sesję egzaminów pisemnych zaplanowano w dniach 5-22 maja, a ustnych od 9 do 24 maja.

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Źródła: PAP, własne

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd 2 września nawet 1500 zł mandatu. Kary dla kierowców, ale i pieszych
Następny artykułNBA: LeBron James może naciskać na sprowadzenie tego gracza. Pomógłby pod koszem