A A+ A++
To może być pierwszy bankrut z powodu cen węgla i CO2
To może być pierwszy bankrut z powodu cen węgla i CO2
fot. Robert Wozniak / / Forum

Kilkadziesiąt milionów złotych potrzebuje pilnie Energetyka Cieszyńska, aby mieszkańcy śląskiego miasta nie obawiali się o ciepłe kaloryfery nadchodzącej zimy. Nie będzie to możliwe, jeśli do porozumienia nie dojdą wspólnicy spółki – miejski samorząd oraz Tauron Ciepło.

W ostatnich dniach pisaliśmy na łamach portalu WysokieNapiecie.pl o trudnej sytuacji spółek ciepłowniczych – zwłaszcza tych ze średnich i małych miast, które od wielu lat ledwo wiążą koniec z końcem.

Dlatego wyzwania związane z transformacją energetyczną od dawna jawiły się im jako nadchodząca katastrofa. Widmo realizacji czarnego scenariusza dramatycznie przyspieszył w ostatnich dwóch latach dynamiczny wzrost cen uprawnień do emisji CO2.

Kolejny cios przyniosła agresja Rosji na Ukrainę, w wyniku której polski rząd – wychodząc przez szereg unijnych sankcji – pospiesznie postanowił na początku kwietnia zakazać importu rosyjskiego węgla, który w ostatnich latach dominował w dostawach zarówno dla gospodarstw domowych, jak i lokalnego ciepłownictwa.

Choć wakacje zbliżają się do półmetka, a do sezonu grzewczego pozostały nieco ponad dwa miesiące, to rzeczywistość zaczyna brutalnie weryfikować optymistyczne zapowiedzi rządu dotyczące wypełnienia węglowej luki.

Inflacja zjada twoje oszczędności. Sprawdź, jak je (o)chronić

Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

fot. Źródło: dane spółki / WysokieNapiecie.pl

Import milionów ton węgla z innych kierunków i dostarczenie go odbiorcom na terenie całej Polski w tak krótkim czasie były oceniane przez energetyków jako karkołomny pomysł pod względem handlowym, jak i przede wszystkim logistycznym. Nie pozwala bowiem na to przepustowość zarówno terminali węglowych w polskich portach, jak i możliwości transportu kolejowego.

Obecnie problemem jest więc nie tylko to, że węgiel dla klientów indywidualnych i ciepłownictwa podrożał kilkukrotnie, ale również jego dostępność. Niestety opisywane przez nasz portal już pod koniec marca obawy branży energetycznej, związane szybkim wprowadzeniem przez polski rząd embarga na rosyjski węgiel – bez uprzedniej głębszej analizy skutków – stały się faktem.

Ciepłownicza hybryda

W tej historycznie trudnej sytuacji w miarę bezpieczną sytuację mają te miasta, gdzie mieszkańców w ciepło zaopatrują duże koncerny energetyczne – niezależnie czy państwowe, czy należące do zachodnich koncernów.

Przynależność tych systemów ciepłowniczych do dużych grup, mających stabilną sytuację finansową oraz wdrażane strategie transformacji i dekarbonizacji sprawia, że ich położenie jest diametralnie inne niż w małych, samorządowych spółkach ciepłowniczych.

Kto winien bardziej zaistniałej sytuacji? Czy Tauron weźmie na siebie wszystko? Jak wygląda ciepłownicza patologia? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

Tomasz Elżbieciak

Źródło:
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZamieszanie z odejściem skarbnik miasta. Zostaje, ale wypowiedzenia nie wycofała
Następny artykułZamówienie 12/2022