A A+ A++

Workuta to miasto położone w Rosji, w republice Komi, 160 km na północ od koła podbiegunowego. Chociaż dawniej miejsce tętniło życiem, dziś świeci pustkami. Budynki popadają w ruinę, a pokoje mieszkalne wypełniają się zaspami śniegu i soplami lodu. 

Zobacz wideo
Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Lodowa kraina w Rosji była miejscem terroru

Workuta została założona w latach trzydziestych XX wieku, początkowo jako obóz pracy, gułag. Za czasów Józefa Stalina więźniowie, w tym także tysiące Polaków, byli zmuszani tam do wydobywania węgla. Czekały na nich niewyobrażalne warunki – przerażająco niskie temperatury, długa zima, noc polarna oraz krótkie lato z chmarami komarów i agresywnymi meszkami. 

Ta włoska uliczka przeżywa oblężenie. Zdecydowano się na nietypowe rozwiązanie

W późniejszych latach w okolicy roiło się od dobrze płatnych miejsc pracy, a ludzie z całego kraju przenosili się do Workuty. Wraz z napływem mieszkańców zaczęły powstawać nowe osiedla, w których mieszkali górnicy i ich rodziny. Po upadku Związku Radzieckiego kopalnie zamknięto, a ponieważ w pobliżu było niewiele perspektyw zatrudnienia, ludzie odchodzili, zostawiając za sobą opuszczone budynki. Na początku lat 90. w mieście i okolicach mieszkało około 250 tysięcy osób, teraz – nieco ponad 70 tysięcy.

Workuta przyciąga fotografów

Obecnie Workuta jest chętnie odwiedzana przez fotografów i śmiałków, którym niestraszne są niskie temperatury. Chętnie dokumentują niespotykany widok zamarźniętych mieszkań i przemierzają opustoszałe ulice. W 2021 roku pojechała tam m.in. fotografka Maria Passer. 

Pasażerka podzieliła się frustracją w serwisie Reddit.Awantura w samolocie. Zachowanie pasażerów podzieliło internautów

Całe miasto wydaje się na niskim poziomie i czeka na moment, aby całkowicie opustoszeć. Jak powiedział jeden z mieszkańców Workuty: “Gdyby dali mi co najmniej 800 tys. na mieszkanie, natychmiast bym wyjechał, nawet skarpetki bym tam zostawił”

– pisała na Instagramie.

Co ciekawe, do miasta nie prowadzi żadna droga, szosa kończy się 800 km przed wjazdem. Komunikacja z resztą Rosji jest możliwa za sprawą portu lotniczego i stacji kolejowej. Podróż pociągiem do Moskwy zajmuje jedynie… 40 godzin. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSanah z utworem promującym grę „Wiedźmin 3: Dziki Gon”
Następny artykułOstatni koncert w ro(c)ku. W Klubie u Bulka zagra Cadillac