A A+ A++

Organy są zespołem wielu piszczałek wargowych i języczkowych ustawionych na skrzyniach powietrznych zwanych wiatrownicami lub wiatrowniami, z których każda wydaje tylko jeden dźwięk o stałej wysokości, poziomie natężenia i barwie; piszczałki zasilane są ze wspólnego zbiornika powietrzem, którego dopływ zapewnia urządzenie mechaniczne, a skierowanie jego strumienia do żądanej piszczałki dokonuje się za pośrednictwem klawiszy i rejestrów.

Ten fascynujący instrument poznajemy podczas tegorocznej edycji Prezentacji Organowych „Z muzyką przez wieki”, które odbywają się w Kamieńcu Ząbkowickim. W tym roku koncerty przygotowują studenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Piotra Rojka.

Każde organy są unikatowym instrumentem, budowanym na zamówienie, według określonych potrzeb zamawiającego, w zależności od miejsca, w którym mają być używane oraz… od wysokości budżetu, jakim zamawiający dysponuje. Organy w kamienieckim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny mają ponad 100 lat i czas na pewno ich nie oszczędził. Dlatego podczas naszych koncertów, organizatorzy zbierają datki na remont instrumentu. Po koncercie będzie można wrzucić do puszki choćby złotówkę. Każda będzie przybliżeniem nas do przeprowadzenia remontu króla instrumentow. Można też dokonać wpłaty na konto parafii z dopiskiem „ORGANY”. Zapraszamy też do odwiedzenia naszego profilu na Facebooku. Znajdą tam Państwo wszystkie informacje o naszych prezentacjach organowych – mówią organizatorzy Prezentacji Organowych w Kamieńcu Ząbkowickim.

Wirtuozem ostatniego koncertu był uczestnik zeszłorocznej prezentacji organowej Mateusz Żegleń. Jest absolwentem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia imienia Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, w klasie organów mgr. Andrzeja Garbarka, a obecnie studiuje na pierwszym roku studiów magisterskich na Akademii Muzycznej imienia Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie organów prof. Piotra Rojka. Mateusz Żegleń brał udział w licznych kursach mistrzowskich w interpretacji organowej, jak i w improwizacji u takich osobowości jak: prof. Wolfgang Seifen, prof. Naji Hakim, dr hab. Hanna Dys, dr hab. Krzysztof Urbaniak. Koncertuje za granicą i w kraju głównie w okolicach Dolnego Śląska. Na co dzień pracuje jako organista w parafii św. Stanisława Kostki we Wrocławiu.

Nabliższa okazja do podróży „Z muzyką przez wieki” czeka nas w niedzielę 25 września 2022 r. Będzie to ostatnie w tym roku spotkanie w ramach Prezentacji Organowych. Wystąpi dla asystent prof. Piotra Rojka – Michał Dziki. Przybędzie też prof. Piotr Rojek razem ze swoimi studentami, którzy prezentowali dla nas swoje umiejętności z gry na organach podczas tegorocznych spotkań z muzyką organową w Kamieńcu Ząbkowickim.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł… Zapada zmrok już świat ukołysany
Następny artykułWystawa „Rhizopolis” Joanny Rajkowskiej i Andrew Dixona w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina