Kielczanie zapłacą w przyszłym roku wyższe podatki od nieruchomości.
Rada Miasta przyjęła projekt uchwały o podwyżce stawek, przedstawiony przez prezydenta Bogdana Wentę. To oznacza, że od początku przyszłego roku podatki wzrosną średnio o 7 proc. Za podwyżką głosowało 11 rajców, przeciw było 10, 2 osoby się wstrzymały, a dwie nie brały udziału w głosowaniu.
Dyskusja przed głosowaniem trwała ponad 2 godziny i mocno podzieliła radnych. Finalnie niewielką większością głosów, głównie radnych klubu Koalicji Obywatelskiej oraz ugrupowania Projekt Wspólne Kielce przegłosowano uchwałę.
Wcześniej podczas obrad pojawiła się propozycja klubu Bezpartyjni i Niezależni, zakładająca utrzymanie stawek podatków od nieruchomości na obecnym poziomie z jednoczesnym wprowadzeniem ulgi dla posiadaczy gruntów położonych w pobliżu ujęcia wody w Białogonie. Radni znaczącą większości odrzucili ten pomysł.
Marcin Stępniewski, radny Prawa i Sprawiedliwości podkreślił, że wprowadzenie uchwały do porządku obrad sesji było wyłącznie decyzją włodarza miasta.
– Jestem zawiedziony tą decyzją. Część radnych nie brała udziału w głosowaniu, a część wstrzymała się. A tak ważna sprawa powinna skupić uwagę całej rady miasta. Niestety mieszkańcy Kielc zapłacą w związku z tym więcej. Warto jednak mieć w pamięci, że od samego początku była i jest to inicjatywa prezydenta Bogdana Wenty. My, jako radni, mogliśmy ją tylko zaakceptować lub nie – mówił radny.
Kamil Suchański, przewodniczący klubu Bezpartyjni i Niezależni, jest zdania, że dzisiejsza decyzja rady miasta obciąży przede wszystkim kieleckich przedsiębiorców.
– Widać, że w kieleckiej Radzie Miasta funkcjonuje egzotyczna większość współpracująca z Bogdanem Wentą. Pieniądze pozyskane z podatku posłużą jedynie do zasypywania dziury budżetowej. Podwyższenie podatku, to także bardzo zła wiadomość dla kieleckich przedsiębiorców. Prezydent miasta przeczy własnym deklaracjom wyborczym. Podwyższenie podatku nie zostało nawet skonsultowane z radą biznesu. Przedsiębiorcy nie zostali zapytani o opinię w tej sprawie, a 5,5 mln z 6,5 mln zapłacą właśnie oni – powiedział.
Podwyżkę poparli: Michał Braun, Katarzyna Zapała, Karol Wilczyński, Katarzyna Czech – Kruczek, Monika Kowalczyk i Anna Myślińska z Koalicji Obywatelskiej; Jarosław Bukowski, Anna Kibortt i Joanna Litwin z klubu Projekt Wspólne Kielce; Bożena Sieczka z Nowej Lewicy i Arkadiusz Ślipikowski z klubu PiS.
Przeciw zagłosowali: Jarosław Karyś, Wiesław Koza, Tadeusz Kozior, Marian Kubik, Marianna Noworycka-Gniatkowska, Monika Słoniewska, Marcin Stępniewski z klubu PiS oraz Katarzyna Suchańska, Kamil Suchański i Joanna Winiarska z klubu Bezpartyjni i Niezależni. Od głosu wstrzymali się: Piotr Kisiel i Zdzisław Łakomiec z klubu PiS, a głosu nie oddali: Dariusz Kisiel z PiS i Maciej Bursztein z Bezpartyjnych i Niezależnych
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS