A A+ A++

Dzięki zaangażowaniu radnego Rafała Wypiora i mieszkańców Kochłowic, przy ulicy Młodzieżowej 26 stanie tabliczka informacyjna opisująca budowę budynku dawnej Szkoły Podstawowej nr 19 oraz historię znajdującego się w nim podczas II wojny światowej hitlerowskiego obozu „Polenlager nr 7”. Mimo że budynku w tym miejscu już nie ma, jego historia pozostanie żywa!

Szkoła i obóz

Wielu mieszkańców Kochłowic wciąż pamięta dawny budynek Szkoły Podstawowej nr 19, który przywoływał wiele wspomnień. Mimo że budynek został wyburzony w 2014 roku, wiele osób zabiegało o to, aby nie został on zapomniany ze względu na wyjątkową historię. Od 1942 roku w budynku szkoły mieścił się Polenlager nr 7, obóz hitlerowski dla polskich przesiedleńczych rodzin, gdzie zmuszano więźniów do katorżniczej pracy. Przez cały okres działalności, do stycznia 1945 roku, przebywało w nim ok. 2 tys. Polaków. Od zakończenia wojny, do 1999 roku w budynku ponownie funkcjonowała szkoła. Później usiłowano stworzyć w budynku muzeum, finalnie jednak popadł w ruinę i oddano go do rozbiórki.

Aby historia była wiecznie żywa

Aby uczcić historię tego miejsca, w połowie lipca radny Rafał Wypior złożył interpelację w sprawie umieszczenia w miejscu budynku tabliczki upamiętniającej zarówno sam budynek, jak i obóz Polenlager nr 7. Ku uciesze samego radnego i mieszkańców, władze przystały na ten pomysł. Zaproponowały także treść, jaka miałaby znaleźć się na tabliczce:

W tym miejscu w 1896 roku wybudowano pierwszą szkołę w Kochłowicach (wówczas gmina Radoszowy). Był to dwukondygnacyjny budynek z użytkowym poddaszem, wzniesiony z cegły, przykryty dachem wyłożonym ceramiczną dachówką. Ceglane elewacje obiektu urozmaicały dekoracyjne gzymsy, a główną ozdobę stanowił trójkątny szczyt z ozdobnym wgłębieniem wieńczący frontową i tylną fasadę budynku.

W trakcie wojny Niemcy założyli tutaj obóz przesiedleńczy dla Volksdeutschów przenoszonych z Bukowiny, w ramach niemieckiej akcji kolonizacyjnej,,Heim ins Reich”. 20 sierpnia 1942 r. nazistowski aparat represji zmienił przeznaczenie budynku i utworzył w tym miejscu Polenlager nr 7, obóz, do którego przesiedlano polskie rodziny głównie z Żywiecczyzny i z Zagłębia Dąbrowskiego. W latach 1942-1945 przez obóz przeszło łącznie ponad 2 tysiące Polaków przy jednoczesnym średnim składzie około 200 osób. Więźniów zmuszano do niewolniczej pracy w okolicznych zakładach przemysłowych i w rolnictwie. Polenlager nr 7 działał tutaj do stycznia 1945 roku. W czasie jego funkcjonowania zginęło 19 więźniów.

Po zakończeniu wojny budynek powrócił do swojej pierwotnej funkcji. Mieszcząca się z nim Szkoła Podstawowa nr 19 działała do 1999 r., będąc miejscem zasłużonym dla lokalnej społeczności.

Miasto osiągnęło porozumienie z właścicielem terenu, na którym kiedyś stała szkoła. Jak informuje radny, tabliczka zostanie wykonana i zamontowana do 30 października.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJest akt oskarżenia po wypadku polskiego autokaru jadącego w ubiegłym roku do Medziugorie. W pielgrzymce brali udział mieszkańcy naszego regionu
Następny artykułDożynki Diecezjalne Olecko 2023 – tradycje dożynkowe