A A+ A++

Zostały tylko 4 dni na złożenie deklaracji dotyczącej źródła ogrzewania budynku. Każdy właściciel i zarządca nieruchomości , który nie dopełni tego obowiązku, od 1 lipca będzie mógł zostać ukarany grzywną.

Deklaracje złożone w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków mają pokazać na jaką skalę Polacy przestawiają się na zdrowsze i ekologiczne ogrzewanie.

– W ostatnim miesiącu popularność pomp ciepła przewyższyła znacząco popularność kotłów gazowych – mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – Po prostu Polacy zrozumieli, że paliwo kopalne jest dużo mniej stabilnym źródłem ciepła w sensie ceny czy przewidywalności.

Do euforii jeszcze daleko. Ze złożonych deklaracji w CEEB wynika, że pompy ciepła ogrzewają zaledwie 168 763 domy, podczas gdy nieruchomości ogrzewany węglem zgłoszonych jest 4 391 539. W tej liczbie znajdują się kotły na paliwa stałe z automatycznym lub ręcznym podawaniem paliwa, kominki, „kozy”, piece kaflowe i kuchnie węglowe. Dla porządku warto dodać, że ogrzewanie gazowe zgłosiło 1 873 534 właścicieli nieruchomości, kocioł olejowy zainstalowany jest w 73 650 posesjach, kolektory słoneczne do ciepłej wody z funkcją wspomagania ogrzewania zgłoszone są w 268 367 nieruchomościach, ogrzewanie elektryczne zgłosiło 824 403 użytkowników, a ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej zadeklarowało 238 094 właścicieli.

W Pabianicach na 9249 punktów adresowych deklaracje zostały wypełnione przez 5512 właścicieli lub zarządców nieruchomości co stanowi 59% wszystkich zobowiązanych. Ten wynik w województwie łódzkim plasuje nas na 39 miejscu (na 177 pozycji). Gorzej wypada pabianicki obszar wiejski, gdzie złożono 42% deklaracji (134 pozycja).

Sytuacja pod tym względem jest w kraju bardzo zróżnicowana. Liderem rankingu jest gmina wiejska Siennica Różana (woj. lubelskie), która może pochwalić się deklaracjami wypełnionymi w 97%. Na dole tabeli znajdziemy gminę miejsko – wiejską Prochowice (woj. dolnośląskie). Tam ten obowiązek wypełniony został w 18%.

Warto pamiętać o jeszcze jednej korzyści ze złożenia deklaracji w CEEB, która dotyczy jednak tylko posesji ogrzewanych węglem. Każdy, kto to uczynił będzie mógł mógł skorzystać z zapisów ustawy dotyczącej gwarantowanych cen węgla (996,60zł za tonę, maksymalnie będzie można kupić 3 tony), co przy dzisiejszych cenach węgla jest niebagatelnym wsparciem. Rządowy program powinien ruszyć na przełomie lipca i sierpnia. 

Deklarację można składać osobiście w punkcie konsultacyjno – informacyjnym „Czyste Powietrze”, który mieści się w budynku Urzędu Miejskiego w Pabianicach przy ul. Św. Jana 4 pok. 20 lub w formie elektronicznej tutaj

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAmbasador Niemiec zdziwiony postawą PiS. Chodzi o publiczną krytykę Berlina
Następny artykułGabriel Jesus przenosi się do Arsenalu. Kwota transferu robi wrażenie