Polska z końcem czerwca zakończy misję w Afganistanie. To jedna z najdłuższych i najtrudniejszych operacji zagranicznych Wojska Polskiego. Łącznie ponad 33 tys. polskich żołnierzy uczestniczyło w misji, trwającej prawie 20 lat.
Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że zgodnie z decyzjami naszych sojuszników, Polska nie przedłuży pobytu swojego kontyngentu w Afganistanie i z końcem czerwca zakończy wojskowe zaangażowanie w tej operacji NATO.
Jak podało w piątkowym komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej, misja w Afganistanie to jedna z najdłuższych i najtrudniejszych operacji zagranicznych Wojska Polskiego, a polscy żołnierze byli obecni w Afganistanie prawie 20 lat. Ich obecność była następstwem utworzenia międzynarodowej koalicji po ataku terrorystycznym na World Trade Center 11 września 2001 roku. W misji uczestniczyło przez te lata ponad 33 tys. polskich żołnierzy i pracowników resortu obrony narodowej.
🎥Polscy żołnierze po 20 latach kończą misję w #Afganistan. Jedną z najdłuższych i najtrudniejszych operacji zagranicznych #WojskoPolskie. Nasi żołnierze wykonali powierzone im zadania wzorowo. Udowodnili tym samym, że jesteśmy godnym zaufania sojusznikiemhttps://t.co/TpsfaLBtHb
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 25, 2021
„Misja w Afganistanie, obok misji w Iraku stanowiła największe wyzwanie dla Wojska Polskiego po II wojnie światowej. To była bardzo trudna misja, skrajnie trudna ze względów wojskowych, geograficznych, klimatycznych, kulturowych. Chcę podkreślić bardzo mocno, że ten czas próby okazał się zwycięski dla żołnierzy Wojska Polskiego. Żołnierze Wojska Polskiego udowodnili swoją gotowość do służby Ojczyźnie” – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.
Minister jako największe korzyści dla Wojska Polskiego wynikające z misji, wskazał zdobyte doświadczenie, poszerzenie umiejętności oraz możliwość sprawdzenia sprzętu jakim dysponuje Wojsko Polskie w realnych warunkach wojennych. Szef resortu podkreślił również, że żołnierze WP nabyli niezwykle istotną dla bezpieczeństwa cechę jaką jest gotowość bojowa. Oprócz tego poszerzyli swoją wiedzę i stali się bardziej profesjonalni.
W komunikacie MON zaznaczono, że misja w Afganistanie była sprawdzianem sojuszniczej współpracy zarówno dla Polski, jak i całego NATO oraz wpłynęła na wypracowanie silnej pozycji Wojska Polskiego na arenie międzynarodowej. „Trzeba też podkreślić fakt naszej wiarygodności sojuszniczej. Udowodniliśmy, że jesteśmy solidarni z naszymi sojusznikami, z sojusznikami z NATO. Dlaczego jest to ważne dla naszego bezpieczeństwa? Dlatego, że skoro my jesteśmy solidarni z naszych sojuszników, to zakładamy, że nasi sojusznicy w godzinie próby będą solidarni wobec nas” – przypomniał szef MON.
Minister poinformował, że wszyscy polscy żołnierze wrócą do kraju do końca przyszłego tygonia. „Data, która została wskazana, ta data symboliczna – 11 września, do której misja zostanie zamknięta, będzie dochowana. W przyszłym tygodniu ostatnia grupa polskich żołnierzy wróci do Polski” – powiedział Błaszczak.
Razem z koalicjantami na przestrzeni 20 lat 🇵🇱 żołnierze wypełniali. zadania mandatowe misji w Afganistanie🇦🇫 #EnduringFreedom #ISAF #ResoluteSupport
Dziś do #Wrocław po ponad półrocznej misji wróciła pierwsza grupa żołnierzy ostatniej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego pic.twitter.com/SBFH0qJnRm
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 25, 2021
Podczas misji w Afganistanie zginęło 43 polskich żołnierzy, a 200 odniosło rany, o czym wspomniał również szef MON. „Pamiętamy o nich, pamiętamy o ich najbliższych. Wyrazem tej pamięci jest znowelizowana ustawa o weteranach dwa lata temu, znacząco rozszerzająca wsparcie dla weteranów i ich rodzin” – mówił minister.
Źródło: Stefczyk.info na podst. PAP Autor: MS
Fot. PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS