W czwartek (21 października) odbędzie się sesja Rady Miasta Rybnika. Wśród wielu punktów, które znajdą się na obradach, jest ten dotyczący podwyżki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przypomnijmy, chodzi o 29,50 zł od osoby, kiedy śmieci zbierane są w sposób selektywny. W przeciwnym razie mieszkaniec będzie musiał zapłacić 59 złotych.
To będzie formalność, czy może jednak nastąpi „zwrot akcji”? Nie spodziewamy się sensacji, jutro radni zdecydują o nowych, wyższych opłatach za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Obecnie płacimy 24 złote (jeżeli zbieramy śmieci w sposób selektywny). Od nowego roku będziemy musieli wyciągać z portfela prawie 30 złotych. W przypadku, gdy nie będziemy prowadzili selekcji śmieci – zapłacimy 59 złotych.
Urzędnicy tłumaczą, że gdyby miasto pozostawiło w spokoju obecne kwoty opłat, system gospodarki odpadami w 2022 nie mógłby się zbilansować. Mówiąc inaczej – magistrat i tak musiałby wyciągnąć brakujące pieniądze ze swojego budżetu.
Zobacz także
W uzasadnieniu uchwały czytamy także, że na podwyżkę opłat wpływ ma kilka czynników.
W pierwszym kwartale 2021 r. panował szereg ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Wykonywanie pracy zdalnej, nauka online, ograniczenia w funkcjonowaniu gastronomii oraz innych firm usługowych, spowodowały, iż strumień odpadów generowany dotychczas w zakładach pracy, szkołach, lokalach gastronomicznych przeniósł się do gospodarstw domowych, gdzie odpady te odbierane są w ramach zryczałtowanej stawki opłaty 24 zł/osobę/miesiąc – czytamy.
Miasto tłumaczy, że podejmowane przez mieszkańców środki ostrożności związane z noszeniem maseczek jednorazowych, zwiększonym zużyciem środków dezynfekujących, jak również zakupem środków czystości wpływają na zwiększenie ogólnej masy generowanych odpadów komunalnych.
Nie bez znaczenia pozostaje wzrost popularności zakupów dokonywanych online i korzystanie z usług firm kurierskich, które w celu zabezpieczenia przesyłki wykorzystują znaczne ilości opakowań typu papier i plastik. Widoczny jest także wzrost ilości odbieranych odpadów wielkogabarytowych związany również z pandemią i prowadzeniem, na dużą skalę przez mieszkańców remontów – dowiadujemy się w uzasadnieniu uchwały.
Magistrat dodaje, że ustawowe wprowadzenie „dowolności wyboru” firm odbierających odpady komunalne doprowadziły do rozszczelnienia systemu, który skutkuje podrzucaniem odpadów do miejsc objętych gminnym systemem ich zbiórki (np. zabudowa wielolokalowa). O tym szczerzej pisaliśmy »Miasto musi dopłacić 6,5 mln złotych na nieszczelny system. Będzie podwyżka za śmieci?«
Jak jutro będą głosowali radni? Jakie kwestie padną podczas dyskusji? Damy Wam znać.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS