Komisja Europejska chce wprowadzić w życie nowe przepisy, które dawałyby minimum 10 dni płatnego urlopu dla świeżo upieczonych ojców. Dotyczy to także tysięcy pracujących w Wielkiej Brytanii, która wciąż pozostaje jeszcze członkiem unijnej Wspólnoty i musi stosować się do ustalanych przez Wspólnotę praw.
Zobacz także:
Jak donosi wp.pl, Komisja Europejska rozważa wprowadzenie minimum 10 dni urlopu dla wszystkich pracujących ojców w okresie narodzin dziecka. Wszystko po to, by zwiększyć liczbę pracujących kobiet na unijnym rynku. „Chociaż dziś w Europie 65 proc. absolwentów wyższych uczelni to kobiety, to pracuje ich o 11,6 pkt proc. mniej niż mężczyzn” podkreśliła komisarz do spraw zatrudnienia Marianne Thyssen.
Thyssen tłumaczyła, że w 2015 roku średnia stopa zatrudnienia kobiet, które mają jedno dziecko w wieku poniżej 6 lat była o 8,8% niższa niż w przypadku kobiet bez dzieci. Podkreślała, że kobiety zarabiają przez to mniej, co w konsekwencji prowadzi do tego, że rodziny są bardziej narażone na ubóstwo. „Dlatego Komisja Europejska wyszła z pakietem propozycji, które mają między innymi zwiększyć liczbę kobiet na rynku pracy UE, zwiększyć ich zarobki i pomóc odnaleźć rodzicom równowagę między życiem zawodowym i rodzinnym” mówiła komisarz.
Propozycji zmian jest wiele, jednak kilka KE uznała za najważniejsze. Przykładowo, obecnie w UE każdemu z rodziców przysługują co najmniej 4 miesiące urlopu rodzicielskiego, przy czym jeden z rodziców może przekazać część urlopu drugiemu. KE chce, żeby przekazywanie urlopu było niemożliwe.
Chce przy tym jednocześnie, żeby rodzice mogli brać ten urlop w elastycznej formie (od razu w całości lub np. pracując w niepełnym wymiarze czasu). Dziś rodzicie mogą odebrać urlop, zanim dziecko ukończy 8. rok życia, a Komisja chce zwiększyć ten limit do 12. roku życia. KE chce też, żeby urlop rodzicielski był płatny co najmniej na poziomie wynagrodzenia chorobowego.
Propozycje Komisji Europejskiej wywołały już sporo kontrowersji. Biznes europejski skrytykował ten pomysł, a związki zawodowe poparły. „Ludzie chcą tworzenia nowych miejsc pracy i większego dobrobytu, a nie nieprzemyślanych przepisów uderzających w tworzenie miejsc pracy. Wiele państw członkowskich po prostu nie może sobie pozwolić na wypłacanie wynagrodzeń na poziomie chorobowego osobom biorącym urlop rodzicielski” uznała Emma Marcegaglia, szefowa federacji zrzeszającej przedsiębiorców BusinessEurope.
Kasia Okarmus / POLEMI.co.uk
Fot.: Raxpixel.com / Shutterstock
Dołącz do POLEMI na facebooku i BĄDŹ NA BIEŻĄCO!
Warto przeczytać…
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS