“To jest marzenie każdego skrzypka. Niewielu na świecie ma ten przywilej grania na skrzypcach Paganiniego” – mówi w RMF FM maestro Vadim Brodski. 24 lutego w Teatrze Wielkim w Warszawie i dwa dni później w Filharmonii Krakowskiej odbędą się koncerty, podczas których zabrzmią skrzypce Paganiniego. Instrument, specjalnie na tę okazję, zostanie sprowadzony z włoskiej Genui.
Chodzi o tzw. skrzypce Sivoriego, które znajdują się dziś w Palazzo Tursi w Genui. Instrument pochodzi z 1834 roku i został wykonany przez Jean-Baptiste’a Vuillaume’a. Paganini grał na nich skomponowane przez siebie utwory, w tym 24 kaprysy na skrzypce solo, z których sześć znanych jest także w transkrypcjach fortepianowych Liszta i Schumanna.
Ostatecznie Paganini podarował instrument swojemu uczniowi, również znanemu wirtuozowi, Camillo Sivoriemu. Muzeum w Genui posiada również inne słynne skrzypce Paganiniego – zwane “Il Cannone”.
Jak przypominają organizatorzy koncertu w Teatrze Wielkim w Warszawie, “jako kompozytor utworów skrzypcowych Paganini rozwinął znacznie ich fakturę, wykorzystując m.in. dwudźwięki, akordy, szybkie figuracje, scordaturę (przestrajanie skrzypiec), kombinację gry smyczkiem i pizzicato, flażolety (pojedyncze i podwójne), grę na strunie G. Pozostawił po sobie koncerty skrzypcowe: Es-dur, h-moll (z finałem pt. Campanella, znanym też z transkrypcji fortepianowej Liszta), E-dur, d-moll, a-moll, e-moll oraz liczne cykle wariacji”.
24 lutego w Warszawie i 26 lutego w Krakowie zabrzmią utwory włoskich kompozytorów. W programie koncertu jest m.in. koncert skrzypcowy Niccolò Paganiniego w wykonaniu innego wirtuoza skrzypiec Vadima Brodskiego.
Organizatorem wydarzenia jest Ambasada Włoska. Orkiestrę i chór w Warszawie poprowadzi Patrick Fournillier, a w Krakowie Walter Attanasi.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS