A A+ A++

Palma areka: egzotyczna roślina do domu

Palmy pokojowe cieszą się dużą popularnością. Wprowadzają do wnętrz dużo zieleni, a także powiew egzotyki. Jedną z najpopularniejszych palm, którą uprawiamy w polskich domach jest palma areka. Pod tą nazwą kryją się tak naprawdę różne gatunki palm. W Polsce najczęściej uprawia się arekę żółtawą i arekę katechu.

Areka żółtawa jest niezbyt wysoka, maksymalnie rośnie do 1.5 m. Wyróżnia się efektownymi, pierzastymi liściami. Ma świetną właściwość: oczyszcza powietrze. Areka katechu jest wyższa niż areka żółtawa i różni się wyglądem liści. Obie palmy areki mają podobne wymagania, które warto znać, żeby dbać o nie jak najlepiej.

Czytaj też: Ogród w stylu angielskim. Co go wyróżnia i dlaczego wszyscy się nim zachwycają? Luksusowy i tani

Wymagania palmy areki

Palmy są dość proste w uprawie, ale trzeba przestrzegać kilku zasad. W innym wypadku można zauważyć problemy takie jak usychanie liści, opadanie, plamistość liści.

  • Areki nie mogą stać w bezpośrednim słońcu, najlepiej czują się na stanowisku z rozproszonym światłem. 
  • Trzeba im zapewnić wysoką wilgotność powietrza. Można roślinę zraszać odstaną, letnią wodą albo stosować nawilżacz powietrza. 
  • Palmę arekę trzeba podlewać często, nie trzeba obawiać się przelania rośliny, szczególnie w upalne dni. Używaj do tego wody odstanej lub przegotowanej, w temperaturze pokojowej.
  • Wśród wymagań palmy areki jest także regularne nawożenie, co 3 tygodnie, nawozem do palm. Powinno się to robić przez cały ciepły okres, czyli od wiosny do końca lata.
  • Ważne jest odpowiednie podłoże. Powinno być przepuszczalne. Dobrze sprawdzi się ziemia kompostowa lub podłoże specjalne dla palm. Na dnie doniczki zastosuj drenaż.

Czytaj też: Od lat 80. jest w Polsce nazywana “królową balkonów”. Zachwyca licznymi i kolorowymi kwiatami

Palma areka: możliwe problemy

Stosowanie powyższych zasad sprawi, że palmy areki nie będą chorować. Czasem mogą jednak zaatakować je szkodniki. Najczęściej są to tarczniki i przędziorki. Objawy działalności tych szkodników mogą być podobne do efektów zaniedbań rośliny, czyli usychanie liści, zmiana koloru. W takim wypadku szkodniki trzeba usuwać mechanicznie i stosować specjalne preparaty do walki z nimi. 

Sprawdź też: Najmodniejsze klapki na lato 2023. Skórzane Lasocki i plecione Gino Rossi to faworyci

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУкраїнські полярники досліджують велетенський скелет
Następny artykułPiotr Łukasik zmieni klub