A A+ A++

To niewątpliwie jeden z najpiękniejszych zespołów klasztornych w regionie. Mowa o Różanymstoku oraz zespole klasztornym sięgającym swą historią XVII wieku.

REKLAMA


Wszystko zaczęło się od Szczęsnego i Eufrozyny Tyszkiewiczów, którzy w 1652 roku nabyli w Grodnie obraz Matki Boskiej. Już w swoim majątku zauważyli niezwykłe zjawiska – uzdrowienia chorych czy też samoczynne zapalanie się lampek oliwnych przy obrazie. Uznając te wydarzenia za cudowne, postanowili wybudować drewnianą świątynię dla obrazu i sprowadzili dominikanów, aby go strzegli. Po ich śmierci, to właśnie dominikanie stali się właścicielami Różanegostoku i w latach 1759-1785 wznieśli wspaniały kościół oraz klasztor, z myślą o cudownym obrazie.

Po powstaniu styczniowym, w ramach represji, dominikanie zostali zmuszeni do opuszczenia klasztoru, kościół przekształcono w cerkiew, a budynki klasztorne przejęły prawosławne mniszki. Niestety, podczas I wojny światowej, siostry zakonne uciekając w głąb Rosji zabrały ze sobą cudowny obraz, który nigdy nie wrócił do Polski. Dziś w bazylice znajduje się jego kopia, namalowana przez Jana Sawczyka z Warszawy, która również otoczona jest kultem i słynie z łask. 

Bazylika w Różanymstoku to trzynawowa świątynia w stylu baroku wileńskiego, z dwiema wieżami zdobiącymi jej fasadę, przypominająca kościół Jezuitów w Grodnie. Jej wnętrze, zachwycające wystrojem, pochodzi z okresu dominikańskiego. 

ZOBACZ TEŻ: Różanystok. Jedyny taki barok [FOTO]

Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków
opr. (orj)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSIGMA Szkoła Matematyki zaprasza na kursy maturalne!
Następny artykułDzień Jaszczurki w sosnowieckim Egzotarium. W placówce urodziły się już legwany malachitowe