A A+ A++

Wystawę upamiętniającą Powstanie Wielkopolskie odsłonięto dziś na Placu Artystów w Kielcach.

Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca naczelnika kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej powiedziała, że celem prezentacji jest przypomnienie jak ważną rolę odegrali Wielkopolanie w odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

– Trzeba pamiętać, że rozejm 11 listopada 1918 roku pozostawił Prowincję Poznańską w granicy Republiki Niemieckiej. Tego staniu poznaniacy, Wielkopolanie nie zaakceptowali i przystąpili do walki o niepodległość, o przyłączenie Prowincji Poznańskiej w granice II Rzeczpospolitej – podkreślała Patrycja Zatorska-Milewska.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 w Poznaniu. Przeciw niemieckiej okupacji stanęło w sumie 100 tys. żołnierzy, z czego 2 tys. zginęło, a 6 tys. zostało rannych.

Powstanie zakończyło się rozejmem 16 lutego 1919 roku i doprowadziło ostatecznie do tego, że traktat wersalski przyznał Polsce większość pruskiej części Wielkopolski.

22.12.2021. Kielce. Otwarcie wystawy upamiętniającej Powstanie Wielkopolskie. Na zdjęciu (od lewej): Patrycja Zatorska-Milewska – zastępca naczelnika kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej, Maria Zuba – doradca wojewody świętokrzyskiegoFot. Daniel Lenart / Radio Kielce

Maria Zuba, doradca wojewody świętokrzyskiego stwierdziła, że zorganizowanie i determinacja Wielkopolan powinna być i dziś doceniana i stawiana jako wzór.

– To było jedyne powstanie zwycięskie. Nie przez przypadek. Kiedy przeanalizujemy długą historię przygotowania tego powstania, a później jego przebiegu to zrozumiemy dlaczego skończyło się zwycięstwem – powiedziała Maria Zuba.

Na Placu Artystów wystawa zostanie do 17 stycznia. 27 grudnia będziemy po raz pierwszy obchodzić nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW dniu 24 grudnia 2021 r. (Wigilia) GPZOP w Umiastowie będzie nieczynny
Następny artykułPłoccy policjanci ostrzegają przed włamywaczami