A A+ A++
fot.PSONI koło w Częstochowie

Tydzień na rzecz większej świadomości i wiedzy o autyzmie

Justyna Pawlak zwracała uwagę na to, co powinno się zmienić w szkołach, aby stały się one bardziej przyjazne dla takich uczniów:

Justyna Pawlak: Potrzebne są pokoje wyciszeń, w których można odpocząć od nadmiaru bodźców, ale które jednocześnie nie będą jakoś izolatką i będą wyglądały w sposób taki przyjazny. Na pewno odejście od takich standardowych dzwonków, to jest zbyt nagły dźwięk o zbyt dużej intensywności, po takim bodźcu ciężko jest wrócić do rzeczywistości, jest to bardzo przeciążające. Zmniejszenie liczebności klas, klasa, która liczy 25 albo i więcej osób jest zbyt dużym obciążeniem, a nauczycielowi ciężko jest indywidualnie dostrzegać takie indywidualne potrzeby uczniów.


W Częstochowie coroczna akcja „Zapal się na niebiesko dla autyzmu” trwała od 2 do 6 kwietnia. 2 kwietnia przypadał bowiem Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Inicjatywa ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum, w tym również informowanie rodziców, gdzie mogą szukać wsparcia, jeżeli coś zaniepokoi ich w zachowaniu dziecka:

Edyta Widawska: Zachęcam do tego, żeby kierować się w poszukiwaniach swoich do przede wszystkim instytucji, które są powoływane na poziomie powiatowym, do zespołów odpowiedzialnych za realizację wczesnego wspomagania rozwoju. Warto też spojrzeć na właśnie działalność organizacji pozarządowych, które zajmują się wsparciem dla osób w spektrum funkcjonujących w rodzinach.

Przekonywała dr hab. Edyta Widawska z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Miasto w ramach tegorocznej akcji było znów miejscem spotkań, koncertów, prelekcji i happeningów, które przygotowało Stowarzyszenie Daj Mi Czas oraz inne organizacje i stowarzyszenia. Specjaliści radzili, by nie zwlekać z poszukiwaniem diagnozy i wsparcia dla swoich dzieci:

Jolanta Miękina: Od wielu lat już realizujemy wczesne wspomaganie dla dzieci z autyzmem i jesteśmy też wyznaczeni jako wiodący ośrodek koordynacyjno-opiekuńczo-rehabilitacyjny, czyli WOKRO z Programu Za życiem, gdzie możemy objąć wsparciem małe dzieci i ich rodziny, tak naprawdę od chwili urodzenia lub nawet jeszcze przed wykryciem jakiejkolwiek niepełnosprawności. Jeśli cokolwiek rodziców niepokoi, mogą przyjść i uzyskać wsparcie.

Dodaje Jolanta Miękina, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 23 w Częstochowie. Obecnie szczególnie potrzebne są instytucje, które udzielą wsparcia osobom dorosłym ze spektrum autyzmu. To dla takich podopiecznych najbardziej brakuje miejsc.

Czytaj także:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStart „streetfoodowego” sezonu w Kaliszu! Witamy wiosnę z food truckami!
Następny artykułWyniki wyborów w Świętokrzyskiem. W 28 miastach i gminach odbędzie się druga tura