A A+ A++

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie podsumowało sezon żeglugowy na Wielkich Jeziorach Mazurskich: system dwóch śluz Guzianka I i Guzianka II w Rucianem-Nidzie obsłużył w tym roku rekordową liczbę turystów. Ponad 21 i pół tysiąca jednostek pływało po Mazurach, pokonując dwumetrową różnicę poziomów wody pomiędzy jeziorami Guzianka Mała i Bełdany.

Ponad 21 i pół tysiąca jednostek pływało po Mazurach, pokonując dwumetrową różnicę poziomów wody pomiędzy jeziorami Guzianka Mała i Bełdany.

— Miłość Polaków do Mazur jest niezmienna. W tym roku szczególnie było to widać na wodzie. Od maja do końca października, pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białystoku – Zarządu Zlewni w Giżycku, prześluzowali przez „starą Guziankę” ponad 11 tysięcy jednostek pływających — mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzecznik prasowy Wód Polskich w Białymstoku.

— Prawie pół tysiąca to statki Żeglugi Mazurskiej. Oddana do użytku wodniaków pod koniec czerwca br. „nowa Guzianka” również przeżywała prawdziwe oblężenie. W tym miejscu różnicę poziomów wody pokonało prawie 10 i pół tysiąca żeglarzy i motorowodniaków — dodaje pani rzecznik.

Najwięcej, bo ponad 4 tysiące łodzi i jachtów śluzowało się w tym miejscu w miesiącach wakacyjnych – lipcu i sierpniu. To pokazuje jak ważną inwestycją było wybudowanie nowej śluzy na Mazurach

Śluza Guzianka I

— Guzianka II znacznie odciążyła wysłużoną śluzę Guzianka I. Rozdzielony został ruch jednostek pływających. Nową śluzę wybierały – zgodnie z naszymi zapowiedziami – łodzie i jachty, starą – oprócz łodzi, śluzowały się także statki — wylicza Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.

Śluza Guzianka II mieści w dwóch rzędach 8 jachtów dużych i średnich lub 10 średnich i małych, „stara Guzianka” – 10 dużych lub 14 średnich i małych. Dzięki „nowej Guziance”, w tym sezonie żeglugowym nie było godzinnych kolejek oczekujących na śluzowanie. Ruch został znacznie usprawniony, skrócił się także czas samego śluzowania.

W tym sezonie żeglugowym, do 30 września, ze względu na stan pandemii COVID-19 i działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, wszyscy wodniacy byli zwolnieni z opłat za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych i ich odcinków oraz urządzeń wodnych stanowiących własność Skarbu Państwa, usytuowanych na śródlądowych wodach powierzchniowych. Co także, z pewnością, przełożyło się na liczbę jednostek pływających odwiedzających śluzy.


Śluza Guzianka II

Guzianka I została wybudowana w 1879 r. i do tej pory była najbardziej uczęszczaną śluzą w Europie. W ubiegłym sezonie turystycznym przeprawiło się przez nią ponad 15,5 tys. jednostek. W tym roku, przy tak dużej liczbie miłośników odpoczynku na wodzie, śluza Guzianka II, wydaje się być niezbędnym i nieodłącznym elementem Wielkich Jezior Mazurskich.

Źródło: PGW Wody Polskie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDożywotnie emerytury dla piłkarzy. Parlament przegłosował projekt ustawy
Następny artykułTOP 10 najlepszych smartfonów do gier mobilnych na rok 2020